עמוד ראשי > סדנאות > אירוח בדואי /אוהל אברהם

אירוח באוהל בדואי / אוהל אברהם

האירוח באוהל הבדואי / אוהל אברהם הינו חוויה מרגשת עם ערך מוסף המלמד על התרבות החומרית בארץ ישראל. החיים באוהל והנוודות הינם אורח חיים הנובע מצרכי הפרנסה - גידול בהמות הניזונות מעשב בטבע. בני ישראל, שהיו רועי צאן, חיו כנוודים באוהלים, וסיפורם של הנוודים הבדואים היום משמש אותנו להכרת התרבות הנוודית של אבותינו.

 

האירוח באוהל מתאימם ללומדי: נושא הבדואים, החיים בתקופת התנ"ך, לקראת קבלת ספר תורה ולקראת חג סוכות, חג הפסח, חג השבועות ולמסיבת יום הולדת.

במקום לבזבז זמן... פנו עוד היום לד"ר רוני טייכר ותחסכו מעצמכם זמן יקר.    צור קשר

מוזיאון מדע על גלגלים  טל:09-7440271,   נייד: 050-2739788,  פקס:09-7429316

image004.jpg

 

הכיתה יושבת על שטיחים בתוך אוהל נוודים שחור, עם מוטות עץ מחוזק בחבלים, שנבנה במקום (בחצר בית הספר, גינה ציבורית פארק). המדריך, המחופש לאברהם אבינו או לשייח בדואי, מספר על אורח חיי הנוודים. בעזרת סיפורו של אברהם אבינו, היושב בפתח האוהל, ממחיז המדריך את מפגשו של אברהם עם שלושת המלאכים (בעזרת 3 תלמידים שמתחפשים), סיפור המאפשר ללמוד על אורח חייהם של אבותינו. הקבוצה מתבקשת לחוות דעת על המתרחש. מדוע אברהם יושב בפתח האוהל? מדוע הוא מזמין את שלושת האנשים הזרים (המלאכים) אל ביתו, שוטף את רגליהם ואף מאכיל אותם?

image020.jpg

 

קבלת האורחים וחשיבותה בקרב הנוודים תוצג בעזרת עריכת טקס הגשת התה, בו כל התלמידים מתכבדים בכוס תה. ונשלים בסיפורו של הקפה, דרך הכנתו והכלים המשמשים להכנתו. המשתתפים יפגשו את פולי קפה ירוקים, המחמסה - הכף הארוכה לקליית הפולים, המכתש והעלי ותפקידם הנוסף, הבקרג' (קנקן הקפה) והפנג'אן (כוס הקפה הקטנה).

 

המשפחה - נחקור מה היתה חלוקת התפקידים בבית, נחקור מה אכלו פעם ומה הכינו לאורחים על-פי סיפורו של אברהם ובהשוואה למה שקורה היום, כי הרי סיפורם של הנוודים הבדואים היום משמש אותנו להכרת התרבות הנוודית של פעם. בפעילות נפגוש כלים נוספים מהבית של פעם כמו צפחת, נאד העור למים כיצד שימרו את החלב ואיך מכינים גבינה וגם נכין גבינה. לגמל לעז ולכבשה תפקיד חשוב במשק הנוודי ואנו נכיר גם את דרך עיבוד שער הצמר לחוטים.

 

גם המשק הנוודי עסק בחקלאות בסיסית של גידל חיטה ושעורה בעזרת חסדי שמים - בתקווה שירד גשם, אנו נכיר את הכלים ששמשו אותו כמו: המחרשה, המגל לקציר החיטים ואלומת חיטה. כמו-כן נלמד על חלקי האהל-בית, מה מותר ומה אסור, במה עזרו הילדים, היכן למדו ועם מי שיחקו.

 

הילדים יתנסו:

a          בטקס קבלת אורחים + תה

a          החבצת חלב לגבינה

a          בחריש עם מחרשת שן

a          טחינת גרגרי חיטה באבני הרחיים

a          שאיבת מים בעזרת דלי וחבל מהבאר

a          רידוד בצק עם מערוך לפיתות ואפייתם על הסאג'

a          אכילת הפיתה עם הגבינה שהוכנה,

      בתוספת גבינה לבנה, שמן זית וזעתר

 

אוהל כלי הארוח קפה

 

כלי האירוח: מחמסה לקליית פולי הקפה, מכתש ועלי לטחינת הקפה, נאד המים מעור עז, בקראג'ים – קומקומי בישול הקפה, פאנאגין – כוסות הקפה, קומקום התה.

 

אוהל צאן והצמר

 

הצאן והצמר: אייל, כבשה וגדי, עור כבשה - שיער מתולתל לבן, עור עז - שיער כהה, נאד המים מעור עז, מספרי הגז והצמר, מסרק צמר (מסמרים), מסרקי צמר ידניים, פלך לטווית חוטי צמר.

 

אהל  הדגן

הדגן - מחזור זרעי החיטה: מחרשת שן מברזל, אלומת שיבולים, מגל לקציר, מורג – לוח עץ משובץ אבני צור לדייש, כורבלה- נפה להפרדת הזרעים מהמוץ, אבני רחיים מבזלת לטחינת החיטה, סאג' מתכת לאפיית הפטיר – הפיתה.

 

לדוגמא, תוכנית ההפעלה ל-3 קבוצות בעזרת 3 מדריכים באוהל ומחוץ לאוהל והיא תכלול:image010.gif

תחנת אירוח באוהל,

           a    טקס קבלת אורחים + תה

תחנת הצאן חלב וגבינה

           a    בין כבשה לעז

           a    החבצת חלב לגבינה

           a    עיבוד הצמר לאריג

תחנת הדגן

           a    בין חיטה לשעורה

           a    חריש עם מחרשת שן

           a    טחינת גרגרי חיטה באבני הרחיים

תחנת אפיית הפיתות לכל הכיתות במקביל בסוף הפעילות

           a    רידוד בצק עם מערוך לפיתות ואפייתם על הסאג'

           a    אכילת הפיתה עם הגבינה שהוכנה, בתוספת גבינה לבנה, שמן זית וזעתר

 

הערות:   צריכה להיות גישה לרכב בקרבת מקום הקמת האהל.