סדנאות בעונות: חורף, אביב, קיץ

לקבלת תפריט ראשי

סדנאות העונה

מבצע פתיחת שנה

25% הנחה על הסדנאות בחודשים ספטמבר אוקטובר

 תרועת השופר

לקראת קבלת ספר תורה

שאבתם מים בששון

שיווי משקל במזל מאזניים

מהענב ליין

הי הופ תפוח בדבש

הכותנה - סביב הסיב

כל ההתחלות

יין ישמח לבב אנוש, ואנו נכיר את צמח הגפן והענבים. נעמיד מערכות חקר תסיסת סוכר הענבים בעזרת שמרים. נתנסה, בראשית דרכו של היין, בדריכה על הענבים בגת שנרכיב במקום. יחפים נדלג על הענבים עד לריסוקם למיץ ענבים - התירוש. נמזוג לבקבוקים למזכרת ונסיים בלחיים עם תירוש מוכן.

 

מהענב ליין

הכוורן והכוורת מגיעים לכיתה, נכיר את תפקידי הדבורה, ונערוך משחק איסוף צוף בו הילדים הופכים לדבורים עם כנפיים מחושים וקש למציצת הצוף אותו יאספו מהפרחים שהכנו, הכרות עם יערות הדבש שבכוורת בשילוב טעימות פולן ודבש ישר מחלת הדבש, לסיום יצירת תפוח בדבש המשלב בתוכו  דובשנית. עוד על הדבורה והדבש

הי הופ תפוח בדבש

הדבורה והדבש (ראש השנה)

 

סדנה בה ייחקרו צמחי הכותנה וההלקטים כמקור לסיבים, נתנסה במהלך שזירת הסיבים לחוטים המשמשים לאריגת בדים. בנוסף, סיבי צמח הכותנה יחקרו בהשוואה לסיבים אחרים כמו: סיבי צמח הפשתן, סיבי צמר הכבשים, חוטי משי מפקעות תוואי המשי וחוטי פלסטיק, בהתאם למקורם, אורכם, והשימוש בהם. בפעילות יוצגו כלי איסוף ועיבוד הכותנה שונים. כל תלמיד יצור פומפון .

הכותנה

מסביב לסיב

כיצד מרגיש האפרוח, רגע לפני הבקיעה מהביצה, בהשלכה על החששות של הילד לקראת שנת הלימודים החדשה. על התחלות בטבע, בשילוב ליטוף אפרוחים וחקר העופות, ויצירת כרטיס ברכה בדמות אפרוח הבוקע מהביצה.

כל ההתחלות

(לתחילת שנה)

התקיעה בשופר היא חלק בלתי נפרד מאווירת הימים הנוראים ומאווירת ימי הסליחות המקדימים אותם. תצוגה מרהיבה של קרניים ושופרות תאפשר הכרות עם המלאכה הייחודית של הכנת השופר. כמו-כן נתנסה בתקיעה השופר עם אפשרות להתנסות מעשית בליטוש קרן. 

תרועת השופר

סופר סת"ם מגיע לכיתה ומספר על עבודתו בעזרת הדגמות בנושאים: איך מעבדים את העור לקלף, מה כוללת המזוזה ומה יש בתפילין ועוד, בשילוב הפעלה הקשורה בסיפורי התורה והתנסות בכתיבה בנוצה.

לקראת קבלת ספר תורה

הצגת מודלים לתנועת המים (חלחול/נגר). מקורות המים השונים (מעין, מעין פועם, באר, בור), דרכי שאיבת המים, כלים להובלת מים (דלי, נאד, כד). התנסות בשאיבה מ"בארות מים" בארבע תחנות שאיבה בעזרת: דלי וחבל, דלי חבל וגלגלת, קילון, משאבת יד. יצירת מנוע מים - הכנת גלגל המונע בכוח המים היכול להרים דלי קשור בחוט. להרחבה בתחום המים

שאבתם מים בששון

חודש תשרי נמצא גם בתקופת מזל מאזניים המתאים מצד התוכן והמשמעות לימי תשרי - ימים של חשבון נפש ששוקלים ומאזנים בהם - סמל הצדק והמשפט. בתשרי אורך היום ואורך הלילה "שקולים" ובו חל "יום שוויון הלילה-החורפי" ( ב- 23 בספטמבר ).

בסדנה נעסוק בשיווי המשקל והיציבות, הנבדקים במספר דרכים כמו: יכולתנו לעמוד על רגל אחת, יכולתנו ללכת בקו ישר לאחר שהסתובבנו מספר פעמים. נכיר את איבר שיווי המשקל הממוקם באוזן, לצד חוש השמיעה. בזכותו מתאפשרת יציבותנו ויכולתנו ללכת על שתי רגליים, יחד עם יכולתנו להעריך משקלם של גופים (כבד יותר או קל יותר) כמו מכשיר השקילה המאזניים. בשילוב התנסות בשקילה במאזניים ויצירה גוף בשיווי משקל שאינו נופל.

שיווי משקל במזל מאזניים