"המומחה לרשותך",  "המוזיאון על גלגלים",   "המעבדה החוקרת" ,   חזרה לתפריט הראשי

 

המומחה לרשותך   ניתן להפנות שאלות ובקשות למומחה    

 

 

תהליכים ואירועים בעונות השנה

 

בכל עונה מוצגים מספר אירועים ייחודיים. כל אירוע כולל: מידע בנושא, קישורי מידע להרחבה, הפנייה לאתרי ביקור, טיולים וסדנאות אשר הם רלוונטיים לאירוע.

אשמח לסייע בייעוץ, בארגון, ובביצוע של הפנייה לאתרי הביקור, הטיולים והסדנאות

לשירותכם, ד"ר רוני טייכר

 

 

בחרו את העונה המבוקשת

ü     שלהי הקיץ והסתיו

ü     חורף

ü     אביב

ü     קיץ

 

 

 

 

לוח מועדים וחופשות

 

עדכונים

 

 

שלהי הקיץ והסתיו

הקיץ ושלהי הסתיו, נדידת העופות, הי הופ תפוח בדבש, גדיד תמרים, נקודה למחשבה, הכותנה, החילזון, הבציר והיין         סדנאות העונה

 

 

 

 

הקיץ ושלהי הסתיו, התקופה בה מספר שעות משתווה למספר שעות הלילה (יום השוויון 22 בספטמבר), תקופה מיוחסת לסוף מחזור הזרעים של הצמחים, שראשיתו יחל עם הנביטה לאחר רדת הגשמים. לעומת זאת, בתקופה זאת של סוף הקיץ היבש, פורחים בשדה מבשרי הסתיו כמו חבצלת החוף (ציור), החצב  (סיפור על החצב), אותם ניתן לראות בטיול בסביבה הקרובה. הכיצד? לפריחה המאוחרת, בתקופה שהאחרים השלימו את מחזור הזרעים שלהם,  יש מספר יתרונות, והעיקריים הם: א. היותם לבד בשדה מאפשר הגדלת מספר ביקוריי המאביקים ובהתאם לכך הגדלת סיכויי ההפריה. ב. משך המתנת הזרעים לגשמים קצרה ובהתאם לכך מקטינה את סיכויי אכילתם על-ידי בעלי-חיים ולכן מגדילה את סיכויי שרידותם ונביטתם. כמו כן ניתן להבחין בשלכת העלים או בעלים המשנים את צבעם.

חצבים פורחים מבשרים את בוא הסתיו

 

נדידת העופות, המתרחשת בעונה זו ובעונת האביב, נותנת לנו את ההזדמנות לצפות בציפורים, הנראות בארץ ימים ספורים בלבד בשנה. בעונה זאת, גוזלים ואפרוחים אשר סיימו בהצלחה את גידולם יוצאים עם הבוגרים, חלקם בלהקות ואחרים כבודדים, למסע הנדודים הארוך אל הארצות החמות. אלו שארצות מוצאם צפוני לישראל ינדדו ברובם לאפריקה וחלקם מעל לישראל בגלל מיקומה המיוחד של ישראל בצומת של שלוש יבשות. ישראל  משמשת "צוואר בקבוק" וצומת נדידת ציפורים שכנראה אין שני לו בעולם כולו, כ- 500 מיליון (!) ציפורים נודדות חולפות פעמיים בשנה במרחב האווירי המצומצם של ישראל. חלק מבין העופות העוברים מעל לישראל משתמש בנתיב החוף לנדידה, תוך כדי ניצול בריכות הדגים למנוחה והצטיידות במזון וכוח. ביקור, מתואם, באזור בריכות הדגים של מעיין צבי - מעגן מיכאל מאפשר קיומו של מפגש זה עם מגוון עופות רב. להרחבה על תופעת הנדידה בטבע.

 

נדידת הציפורים בסתיו

הי הופ תפוח בדבש טיפת דבש שאנו נהנים ללקק (הדבש מתוק פי שלושה מסוכר, אך הערך הקלורי שלו נמוך ב- 25 אחוז מזה של הסוכר) הנה פרי עמלם של אלפי הדבורים בכוורת (רק זן אחד מכל זני הדבורים בארץ מיצר דבש) לדוגמא: ליצירת גרם אחד דבש מבקרת הדבורה בכ-5000 פרחים, מהם היא אוספת 2.5 גרם צוף ומאדה ממנו 1.5 גרם מים (לייצור קילוגרם אחד של דבש נדרשות למעלה מאלף דבורים לאסוף צוף מיותר מחמישה מיליון פרחים). הדבורה הפועלת חיה רק שישה שבועות לעומת המלכה החיה כשלוש שנים. את הדבורה הפועלת ניתן לפגוש ליד צמחים בעלי פרחים ולעקוב, מבלי לגעת, אחר התנהגותה. על הדבורה ניתן ללמוד ולבקר במכוורת.

יערת הדבש בכוורת הדבורים

גדיד תמרים נערך  בתקופה זאת, באזורים החמים (עמק הירדן, הערבה ודרום מישור החוף), עם בשלת אשכולות התמרים. התמר, השביעי בשבעת המינים והמופיע גם בארבעת המינים, הנו סמל יהודי עתיק שנמצא בתבליטי אבן, פסיפסים ובמטבעות. התמר היה אחד מעמודי הכלכלה בארץ ישראל, כפי שמלמדת הימצאות זרעי התמר בחפירות ארכיאולוגיות. שימושי התמר המרובים כללו: את הפרי המתוק ששימש למאכל במשך כל השנה ולהכנת הדבש, את גזעו וענפיו אשר שימשו לבניה, מענפיו קלעו סלים ומחצלות ואף סיבים לחבלים. עד היום, בחג הסוכות, משמשים ענפיו בבניית הסוכה (ויקרא כג' 40) זכר ליציאת מצרים והנדודים במדבר. להכרות עם התמר ניתן לערוך ביקור "בדרך התמר". הפרי המתוק של התמר ניתן לאכילה טרי, אפוי, מבושל ואף ממולא.יש לציין כי ארוחת שבעת המינים המלאה ניתנת להכנה רק בתקופה זאת. גדיד תמרים

 

בתשרי נתן הדקל פרי שחום

נקודה למחשבה, איזה סוג דבש נמצא בשפע בתקופה חקלאית זאת? בעונה זאת, שבה מספר הפרחים מצומצם, כוורות הדבורים חיות בצמצום ולכן לא רודים מהן דבש. לעומת זאת, נכרת מלאכת גדיד התמר, העץ השביעי בשבעת המינים המכונה "דבש". נמצא  שהתמר עמוס בפרותיו יכול לספק את הדבש.

הדבש מופיע בתורה גם בהקשר לתאורה של ישראל המוצגת כ"ארץ זבת חלב ודבש" (שמות ג' 8), איזו מין ארץ זאת? זבת חלב הנו התוצר הטעים והיקר שמפיקים מהחלב - החמאה. החלב נמצא אצל הרועים, בעלי עדרי הכבשים והעזים, שמקום מושבם במדבר. לפיכך אין זאת הפתעה למצוא בנאות המדבר (שמות טז' 27) את התמר. לפי-כך הכינויי "ארץ זבת חלב ודבש" הנו, במילים אחרות, כינויי יפה למדבר בעוד שכינויי הארץ הזרועה הנו ארץ "שבעת המינים" (דברים ח' 8). השם מדבר ניתן לאזור בו מדבירים (מוליכים) את הצאן ולרוב היה זה אזור שבו חקלאות לא צלחה. יתכן ובתקופה ההיא גבר הישימון על המזרע ובארץ הסתובבו נוודים עם עדריהם והתיישבות הקבע עם שטחי המזרע היו מצמצמים.

על הדבש ובלי העוקץ

 

התמר המכונה בשבעת המינים - דבש

הכותנה (ממשפחת החלמתיים) כבר השלימה את פריחתה והלקטי הפרי שלה ניכרים בפקעות הסיבים הלבנים. רק לאחר קמילתו של הצמח ונשירת העלים (תהליך הנעשה באופן מלאכותי על ידי חומרים כימיים) יתייבשו ההלקטים והסיבים, אז יחל הקטיף הממוכן של הזהב הלבן.זו היא ראשית דרכם של הסיבים בדרכם להיות אריג. מגוון הפעלות (הפעלות נוספות) קיימות סביב נושא הכותנה והסיב.

הלקטי כותנה

החילזון רכיכה הזוחלת על רגל שרירית תוך כדי הפרשת ריר המשמש להחלקת התנועה. אברי חושיה, המרוכזים בקדמת הגוף, כוללים ראש בעל זוג מחושים קצרים למישוש ולהרחה, ומעליהם זוג מחושים ארוכים שבקצתם עין זעירה. את מזונו משיג החילזון על-ידי כרסום עלים בעזרת לשונו הארובה והמשוננת (רדולה). רוב החלזונות נעזרים בקונכייה סלילית להגנה, קונכייה שדוגמתה נשתמרה בסלעים ונקראת מאובן מלמדת על הופעתם כבר מלפני כ- 600 מליון שנים! מחזור פעילותו של החילזון מתחיל עם היורה ונפסק עם גמר הגשמים. בתקופת היובש סוגר החילזון את פתח הקונכייה בקרום רירי גירני הנקרא "חתם", חלק מהחלזונות מתחפר לפני כן לעומק האדמה אך כולם נכנסים לתרדמת קיץ. השעון המעורר של החילזון מותנה בכמות מים מינימלית הנדרשת לקיומו אותה הוא מודד בעזרת יכולתם של מים אלו להמס את החתם. מה ההבדל בין שבלול לחלזון? חלזון זו המחלקה, שבלול הוא סוג של חלזון. איך יודעים בן כמה החילזון? לפי פסי הרוחב החרוטים על גבו.

מגוון פעילויות בנושא החילזון (הפעלה נוספת ) או כדף חקר.

 

החילזון שמתעורר עם רדת הגשמים

 

 

הבציר והכנת היין הן המלאכות בהן עמלים הכורמים בתקופה זאת. הגפנים בכרמים עמוסות באשכולות ענבים והיינן של היקב, הבודק את רמת הסוכר בענבים, קובע את עיתויי הנכון של הבציר. בשעות השחר המוקדמות יוצאים הבוצרים אל הכרם עם מזמרותיהם לאסוף את יבול הענבים לצורך הכנת היין ביקב. הגפן הנה עמוד כלכלי נוסף בנדבך המשק החקלאי בארץ ישראל כמקור לסוכר וכמקור לתעשיית היין. עדות לכך נמצאת במספרן הרב של שרידי גתות להפקת התירוש ותפוצתן הרחבה. להרחבה על גידול הגפן  הכנת היין  להתנסות בהכנת תירוש ולביקור ביקב.

דריכת הענבים בגת

לראש העמוד

 

 

חורף

מזג האוויר, מים, בערוגת הגינה, הזית והשמן, שמן זית, חנוכה חג האור, היום הקצר בשנה, פרי הדר

מזג אוויר - בתקופה בה ניכרים שינויי מזג האוויר מופיע בתפילה "המושיב רוח ומוריד גשם" – (ז' במר חשוון) הגשם הוא גם המקור העיקרי למי השתייה שלנו ולא רק מקור ליבולים בשדה. ארץ ישראל תלויה בגשמים שנאמר "יפתח השם לך את אוצרו הטוב את השמים לתת מטר ארצך בעתו" (דברים כח) עם הדגש לתזמון הנכון. לתחזית מזג האוויר חשיבות מכרעת על תכנון וביצוע פעילויות רבות של האדם. בני האדם צפו במזג האוויר בכל התקופות כיוון שהייתה למזג האוויר השפעה רבה על חייהם. תחזית מדויקת של מזג האוויר יכולה לסייע לתפקודו של האדם. תחזית מזג אוויר לתווך ארוך תאפשר לאדם לארגן את פרנסתו ותוצריו – לחקלאים- לקבוע את מועד זריעת השדות, ליצרנים - לקבוע את מועדי היצור והכמויות של התוצרים: נעלים / סנדלים, מעילים / בגדי ים. כלי התחבורה: ספינות ומטוסים חייבים לתכנן את דרכם על-פי מזג האוויר הצפוי בנתיב נסיעתם. אין ספק שחקר מזג-האוויר הנו חשוב לאדם, ולהבנת התהליכים הגורמים להיווצרותו של מזג-האוויר תפקיד מכריע בקביעת תחזית מזג-אוויר מדויקת. ניתן להקים תחנה חיזויי מזג אוויר

הגשם היורד מחדש את מלאי המים בקרקע

 

למים חשיבות מכרעת על קיום החיים ובלעדיהם תשרור השממה. איכות המים וזמינותם קובעים את מידת השימוש בהם ולכן, על אף שהמים הם החומר הנפוץ ביותר על-פני כדור הארץ, הם מכסים שלושה רבעים משטחו (72%), רק חלק קטן מכמות המים ראוי לשימוש (רמת המליחות נמוכה). בארצנו, למודעות בנושא החיסכון במים ואף ולטיהור המים חשיבות מרובה, ולפיכך חשוב להכיר את תכונות המים, הדרכים למצוא את המים ולשואבם ולהובילם. משחק דרך המים

 

מים זורמים

 

בערוגת הגינה- הגינה הלימודית בתקופה זאת מכינים את ערוגות הגינה לקראת זריעה ושתילה. יש לעדור את הקרקע היטב ולעשב את הקרקע היטב להוסיף קומפוסט או כל דשן אורגני אחר ולעבד שוב את הקרקע ולהשקות היטב. יש לעצב את הקרקע בערוגות באורך הרצוי וברוחב של כחצי מטר המוגבהות כ-10 ס"מ מעל פני הקרקע או לעצב את הקרקע כערוגות משפחתיות בריבועים של מטר מרובע הנתחמות על-ידי כלי פלסטיק מלאים באדמה. זריעה והשתילה תעשה במרווחים לפי סוג הצמחים. כמו כן, יש להתארגן להכנת הדחליל בדרך של מיחזור מחפצים בגדים ישנים.  כדי לתעד בצילום ומלל את שלבי העבודה דוגמת תיעוד.

 

ההכנות לגינה בעיצומם - גן חנה שנהב – רמת אביב ג באביב

גן חנה שנהב – רמת אביב ג

הזית והשמן - בכרמי הזיתם מתבצע המסיק ובבית הבד מתחיל יצור השמן. הזית נמנה על שלושת גידולי היסוד של החקלאות בארץ ובאזור שהם הדגן, התירוש והיצהר. המוניטין של הזית מתחיל כבר לאחר המבול, כשענף הזית נישא בפי היונה כאות לירידת פני המים (בראשית ח 11), תמונה זאת של "היונה עם ענף של זית" הפכה לסמל השלום בעולם כולו. הזית מופיע בהדגשה מיוחדת בתיאור שבעת המינים בהם התברכה הארץ "ארץ זית שמן". במשל יותם המבליט את מעמדו המיוחד של הזית, מסופר שהעצים פונים תחילה לזית להיות להם מלך (שופטים ט 7-8). היום, מעטרים ענפי הזית את סמל המדינה והם משולבים גם בסמלי צהל וחילותיו.

חשיבותו של הזית נובעת בעיקר מהשימושים הרבים שניתן לעשות בעץ ובפרותיו. פרי הזית משמש למאכל, שמנו משמש למאכל, לבישול, למאור, לסיכה, לתמרוקים ולסבון. השמן הוגש כמנחה בבית המקדש ושימש למאור במנורת שבעת הקנים. הגפת, שיירי הזיתים שנותרו לאחר הסחיטה, שימשו כחומר בעירה חשוב. טיול אל אתרים בהם ניתן להשתתף במסיק, ריסוק ועצירת שמן. סדנאת מהזית לשמן מגיעה אילכם.

 

לאחר המסיק מגיע שלב - ריסוק זיתים בנאות קדומים ואחריו עצירת השמן

ריסוק זיתים בנאות קדומים

שמן זית טהור מכבישה קרה עשוי לעזור בהורדת הכולסטרול, כך עולה ממחקר חדש.

ד"ר לופז SEBTER מאוניברסיטת ברצלונה בדק מה ההשפעה של שמן זית מכבישה קרה על הכולסטרול הרע שגורם למחלות לב. ד"ר SEBTER אמר לכתב העת SCIENCE שמשתתפי המחקר שערך צרכו במשך כשבוע שתי כפות שמן זית מכבישה קרה בכל יום. בתום המחקר נמצא שרמות הכולסטרול הרע ה- LDL ירדו, ונרשמה עלייה של הכולסטרול הטוב בדם. ד"ר SEBTER ציין שכל סוגי שמן הזית עוזרים בהורדת הכולסטרול הרע, אך שמן הזית מכבישה קרה עשיר בויטמין E ובנוגדני חימצון. ד"ר SEBTER הוסיף שבעבר התגלה קשר בין חמצון הכולסטרול הרע ה- LDL להסתיידות עורקים, שגורמת להתקפי לב בסופו  של דבר. (60 שניות, גל"צ 20/09/02)

 

 

חנוכה - חג האור, האור שבעזרתו אנו חשים - רואים את עולמנו, הנו צורה של אנרגיה. אור השמש הוא מקור לרוב האנרגיה שלנו. תכונותיו של האור מאפשרות את קיום החיים על-פני האדמה, לדוגמא, הצמחים הזקוקים לאור ליצר את מזונם ופולטים תוצר לוואי -  חמצן. האור הוא סוג אחד של קרינה "אלקטרו-מגנטית" בנוסף לסוגי קרינה אחרים כמו גלי רדיו וקרינה גרעינית. יחודו של האור בהיותו בעל סוג הקרינה היחיד שאנו מסוגלים לראות. טיבו של האור, הנע במהירות 300,000 קילומטר בשניה, העסיק את המדענים בתקופות הקדומות כמו התפצלות האור לקשת של צבעים כאשר קרן האור עוברת דרך טיפות הגשם. סדנאות בנושא האור

 

שבירת האור לקשת הצבעים

היום הקצר בשנה חל בתקופת חג החנוכה בתקופה שבה הימים הולכים ומתקצרים עד בואו של היום הקצר ביותר בשנה (21 בדצמבר בלוח הלועזי), ומאותו יום ואילך מתגבר האור והולך, ממש כמו נרות החג לפי בית הילל שנאמר:" בית שמאי אומרים: יום ראשון מדליק שמונה מכאן ואילך פוחת והולך, ובית הילל אומרים: יום ראשון מדליק אחת מכאן ואילך מוסיף והולך" (תלמוד בבלי, שבת, כ"א ע"ב).

כסליו- החודש שבו חל חג החנוכה מרמז על ה"כסיל" שמו העברי של  הצייד אוריון בעל הקשת, שעל שמה נקרא המזל – מזל קשת, המיוצג ברקיע על-ידי קבוצת כוכבים הנראית בבהירות בתקופת החורף.

 

מזל קשת בתקופת חג החנוכה

פרי הדר - סוג עצים ממשפחת הפגמיים ,עצים קטנים או שיחים ירוקי -עד בעלי שרשים שיפודיים כמו כל בגלי זרע דו-פסיגי. מוצא רוב מיני ההדר באסיה ,ההדרים גדלים באזורים טרופיים וסובטרופיים .ענפי ההדר מצולעים בעץ הצעיר, וגלילים בעץ הבוגר. עלי ההדר מכונפים .העץ מלבלב בפברואר ובסתיו ופורח בפרחים דו- מיניים בודדים או בקבוצות בחדשים מרץ -אפריל.
פרחי ההדר נושרים ומיעוטם חונטים פירות .פרי ההדר מורכב מקליפה חיצונית צבעונית המכילה שמן אתרי, וציפה בעלת שקיקי מיץ. רוב ההדרים בשלים בחורף ,עץ ההדר רגיש לקרה .קרקעות קלות ,בינוניות ,וכבדות- מנוקזות מתאימות לגידולו.

הפעלות בנושא, טיולים בעקבות פרי הדר

חגיגת פרי הדר

לראש העמוד

 

אביב

 

 

 

לראש העמוד

 

קיץ

 

 

 

לראש העמוד