חוג מדע וטבע - צהרון חמדה , כפר מעש

מפגש ראשון- הי הופ תפוח בדבש

לגן הגיע רוני בתלבושת הכוורן (היום קוראים לו "דבוראי", בסרבל לבן ומסווה – כובע עם רשת הגנה מפני הדבורים מצויד בארגז לבן – כוורת הדבורים. בתוך כלי סגור פגשנו מספר דבורים מטיילות, הכרנו את המשפחה בכוורת, את המלכה ובנותיה הפועלות. לאחר שהתחפשנו לדבורים, עם כנפיים, מחושים וקשיות עפנו מהר אל הפרחים ואספנו צוף אותו הפכנו לדבש והבאנו לכוורת. למדנו כיצד הכוורת האנכית מחזיקה את הדבש בתאים המשושים. טעמנו דבש ישר מהיערה (חלת הדבש)

לכבוד ראש השנה הכנו אגרת ברכה בדמות תפוח בדבש כפי שרואים בתמונה.

 

 

מפגש שני- הציפורים הנודדות

הסתיו כבר נמצא והחצבים פורחים, לארצנו מגיעים הציפורים הנודדות. נחליאלי, חסידה ואחרים כבר בשדות. העלנו השערות לגבי התמודדות החיות בארצות הקרות עם בעיית הקור העז בחורף – "איך לעבור את החורף בשלום" כמו: שינת חורף (הדובים) או נדודים לארץ חמה. הציפורים בחרו, כמובן, באפשרות השניה.

 

בעזרת פוחלצי עופות הכרנו את מבנה העוף – איך העוף ההולך על שתי רגלים אינו זקוף. העלנו השערות לגבי הגורמים המאפשרים לעוף לעוף כמו: נוצות ומשקל בדגש על משקלו הקל (שיוכל לעוף) – ערכנו השוואה בין משקל עצמות עופות לאלו של היונקים, ומצאנו את עצמות העופות, אכן, קלות יותר וראינו כי הן חלולות. בחנו את מבנה הנוצה ותפקידיה השונים.

 

מפגש שלישי- שיווי משקל בעקבות מזל מאזניים

חודש תשרי נמצא בתקופת מזל מאזניים (לחצו למידע נוסף) המתאים מצד התוכן והמשמעות לימי תשרי - ימים של חשבון נפש ששוקלים ומאזנים בהם.

שיווי המשקל והיציבות נבדקו במפגש זה. יכולתנו לעמוד על רגל אחת נבדקה לעומת יכולתנו ללכת בקו ישר לאחר שהסתובבנו מספר פעמים. למדנו שמיקומו של איבר שיווי המשקל באוזן, לצד חוש השמיעה. איבר השיווי משקל מאפשר את יציבותנו ויכולתנו ללכת על שתי רגליים וכמו-כן את יכולתנו להעריך משקלם של גופים (כבד יותר או קל יותר) כמו מכשיר השקילה המאזניים.

המאזניים עשויים שתי כפות ושתי קצוות, ולכן צורתם צורת זוגי. ואולם הפיתוח והקדמה מזמנים לנו דורות חדשים וצורות חדשות של מכשירי שקילה שאין בהם זכר לזוגיות, כגון המאזניים האלקטרוניים. בטעות נקראים המאזניים בשם משקל - המשקל הוא מה שהמאזניים מראים, למשל: משקלו של הילד עשרים ק"ג; כך מראים המאזניים. משקל הוא גם הפעולה עצמה - השקילה. וכשהמילונים מגדירים "מאזניים - כלי משקל" הם מתכוונים לומר: כלי שקילה. אם כן, כל מכשיר שקילה - בין שיש לו כפות ובין שיש לו מחוג המראה על המשקל - הוא מאזניים.

התנסינו במדידה ושקילה בעזרת מאזניים העשויים שתי כפות, ויצרנו גוף בשיווי משקל שאינו נופל.

 

מפגש רביעי -הכל על הקול – בעקבות התקיעה בשופר

 ומרכז שיווי משקל באוזן בהקשר למזל מאזניים

היום היכרנו את מבנה האוזן בעזרת דגם אוזן מתפרק. זיהינו את חלקי האוזן השונים ואת מקום איבר שיווי המשקל (עליו דיברנו בשיעור הקודם). היה חשוב לנו לציין את דרכי הטיפול באוזן כדי למנוע נזקים. חקרנו את תפקיד האפרקסת באוזן בעזרת מערכת הגברה הכוללת מיקרופון והשוונו את עוצמת הקול ללא ובתוספת צלחת להגברת הקול (תמונה 1). בעזרת בקבוקים עם תחתית נילון יכולנו להרגיש את תנודות הקול. כדי לראות את תנודות הקול נעזרנו באוסצילוסקופ (תמונה 2) אשר הציג את דגם הקול כפי שנקלט במיקרופון. המשכנו בהגברת הקולות בעזרת שופרות (תמונות 3 ו-4) ולסיום בנינו כלי מוזיקלי בעל חוט וקופסאת תהודה (תמונות 5 ו-6). למידע נוסף לחצו כאן.