ניסויים מדעים לפסח

ד"ר  רוני טייכר מציע ניסויים מדעיים, למדענים הצעירים, בהתנסות עצמית בנושאים הקשורים לפסח :מצרים – עבדות - הכנת לבני בוץ, צף שוקע עם משה הקטן, במדבר- בנדודים בדרך אל ארץ ישראל – נושא הדגן והשמרים

 

לבני בוץ, משה בתיבה – הצפת גוש פלסטלינה, חקירת הדגן, ניסויים עם שמרים (ניפוח בלון והתפחת בצק)

 משחקים והפעלות לפסח באתר אוח    הפעלות לפסח    יום הולדת מדעי

 

"המומחה לרשותך",  "המוזיאון על גלגלים",   "המעבדה החוקרת" ,   חזרה לתפריט הראשי

ד"ר רוני טייכר,  טל: 09-7440271  פקס: 09-7429316  נייד: 050-2739788           

 

ניסויי 1 : הכנת לבני בוץ

רציונל: הבניה מקושרת גם לעבדות במצרים ומעניין לסקור את התפתחות הבית - מהמערה, האוהל, מבית הבוץ לבית המודרני תוך התייחסות לחומרי הבניה וצורות הבניה. ניתן להכין לבני בוץ כמו שהכינו במצרים.
החומרים: כלי קיבול, מים, אדמה (חמרה, אדמה חומה וכו') קש (גבעולים דגניים מקוצצים) או תבן (גבעולי צמחים אחרים מקוצצים), תבנית מלבנית (מידות לדוגמא) באורך 15 ס"מ וברוחב 10 ס"מ וגובה 2 ס"מ מעץ או מקרטון (להכנת תבנית חד-פעמית), משטח מקרטון ארגזים בגודל X2020 ס"מ
ביצוע: מערבבים את האדמה עם הקש/תבן ביחס 1 יחידת קש ל 3 יחידות אדמה ומוסיפים מים עד שהעיסה המתקבלת היא במרקם של בצק (לא נוזלית). לוקחים את התבנית ושמים על משטח קרטון, מכניסים את העיסה לתבנית ומהדקים, בתבנית עץ, מפרידים  מיד עם סכין מהדפנות ומחלצים את התבנית. מעמידים ליבוש את הלבנה בשמש ולאחר כמה ימים ניתן "לבנות" איתה.  מדוע הלבנה אינה מתפרקת - הקש/תבן מלכד אותה מבפנים כמו הברזלים בבטון.
מה מסתתר מאחורי לבנת בוץ?

מבחינה מדעית הלבנה היא כלי להצגת נושא היציבות (כמו למה בתים אינם נופלים?). אני מציג זאת דרך בניית קיר לבנים. אז צצות השאלות: כיצד להעמיד את הלבנה שהיא בצורה מלבנית ולא קובייתית? ואיך להעמיד את הלבנים אחת על גבי השנייה (בטור או במסורג)? ואחר-כך מגעים לנושא הפתחים (דלת, חלון) ונשאלת השאלה, מה מחזיק את הלבנים מעל לפתח? וזאת ההזדמנות להכיר את הקשת המחלקת את הלחצים בין שני בסיסיה. כמובן שההסבר מלווה בהתנסות עם לבנים (מספוג של מזרון החתוך בהתאם) וכולל בניית הקשת על תומך משני הצדדים עד להנחת אבן הראשה (ורק אז להוציא את התומך).

לטיב החומר יש חשיבות, כי מלבנת החומר לבלוקים של היום מתקיים אותו הרעיון של הכנת חומר הבניה לפי הצורך (קובייה בגודל אחיד) להבדיל משימוש בחומר בנייה כפי שנאסף בטבע כמו עץ ואבנים. ואיך מחזקים את האדמה שבלבנה שלא תתפורר? בתוספת "עמודי" קש או תבן בדומה לעמודי הברזל בבטון.

 

ניסויי 2: צף שוקע "ובתיבה משה הקטן..."

רציונל: איך להציל את משה הקטן? איך זה שאוניה השוקלת עשרות טונות צפה במים ואילו מטבע קטן צולל לקרקעית?

החומרים: כלי מים, גוש פלסטלינה ובובת משה הקטן (אפשר להכין לבד או לקנות מפלסטיק ורוד).

ביצוע:  מכניסים את גוש הפלסטלינה למים והוא  שוקע. המשימה: להציף את גוש הפלסטלינה כדי להציל את משה הקטן. כשגוש הפלסטלינה מעוצב עם חלל בצורת כוס כמו סירה אז הוא צף.

הסבר: בכלי מים מלא (כל טיפה נוספת גולשת) מכניסים גוש הפלסטלינה וכתוצאה מכך גולשת כמות מים החוצה כנפח הגוש שנכנס. אם משקל גוש הפלסטלינה גדול מכמות המים שנדחתה על פי נפחו של הגוש הרי אז הגוש יחדור למים. אך לעומת זאת כשגוש הפלסטלינה פתוח כמו כוס הרי שנפחו גדל וכדי לחדור את המים, בנפחו החדש נדרשת יציאת מים במשקל גדול יותר ממשקל גוש הפלסטלינה או במילים אחרות, מפני שמשקל הפלסטלינה אינו כבד יותר ממשקל נפח כמות המים שהיה נדחה כשצורת הפלסטלינה נכנסת למים אזי הפלסטלינה צפה.

 

ניסויי 3: חקירת הדגן (השוואה בין חיטה לבין שעורה)

רציונל: חשיבותו של הדגן בהייתו בסיס לכלכלה העולמית (חיטה, שעורה, תירס, אורז ועוד)

החומרים: צמח שלם כולל שורשים ושיבולת.

ביצוע: רצויי לערוך זיהויי חלקי הצמח  - ציצת שורשים, גבעול חלול (כמו קשית), עלים צרים ומאורכים, שיבולת אחת בראש גבעול.

חקירת שיבולת ירוקה עם מגדלת ניתן להבחין באבקנים ועמוד העלי- פרח לא צבעוני המואבק בעזרת הרוח (בהשוואה לפרחים צבעוניים המואבקים על-ידי חרקים).

בשיבולת בשלה ניתן להפריד את המלען (השערה). בהשוואה בין חיטה לבין שעורה - אם המלען קצר מאורך השיבולת – חיטה, ואם הוא ארוך מאורך השיבולת – שעורה. להפריד את המוץ העוטף את הגרגר – הזרע. והזרע חד פסיגי (שק מזון אחד) להבדיל מהאפונה חומוס שעועית הנפתחים לשנים (דו פסיגיים)

זיהויי נוסף לדגניים - בדיקה 㢙חצר – כל צמח בעל ציצת שורשים (השורשים יוצאים מנקודה אחת) הוא בעל זרעים חד פסיגיים – מקבוצת הדגניים, ואילו צמח בעל שורש שיפודי (ארוך וממנו מסתעפים שורשים) הינו בעל זרעים דו-פסיגיים.

 

ניתן להמשיך בניסויים כמו:

 

ניסויי 4: ניסויים עם שמרים (2 ניסויים)

רציונל: שמרי האפייה הם שמרים החיוניים להתפחת הבצק. בתהליך האפייה משתמשים בתכונת התסיסה של השמרים המוספים לבצק. התסיסה גורמת ליצירת בועות של CO2 (פחמן דו חמצני) הנלכדות בגוף הבצק וגורמות לתהליך ההתפחה.

השמרים הם יצורים חד תאיים מקבוצת הפטריות  והם מתרבים ע"י הנצה. קיימות מספר משפחות שמרים הנבדלות על פי תכונותיהם הפיזיולוגיות כשהזיהוי המדויק בין סוגי ומיני השמרים מתבצע על פי התכונה להתסיס סוכרים שונים.
תסיסה מהי? על פי ההגדרה המדעית תסיסה היא: - צורה של פעילות חומרים (פעילות מטבולית) לשחרור אנרגיה, בה הן חומר המוצא (סוכר במקרה שלנו), והן התוצר הסופי (אלכוהול - כוהל אתילי) הם חומרים אורגניים.

בין תסיסה לנשימה - תהליך התסיסה שונה מתהליך הנשימה בכך שאף שהוא ממלא את אותה פונקציה כנשימה (קבלת אנרגיה מפרוק סוכר תוך יצירת מים ופחמן דו חמצני שמשתחרר) התסיסה אינה זקוקה לחמצן כמו הנשימה. התסיסה היא תהליך המשחרר עד % 8 מכלל האנרגיה האצורה בסוכר המותסס בעוד נשימה מפיקה פי כמה יותר אנרגיה זמינה מאותו סוכר (בצורת אדנוזין תלת זרחתי או ATP). את התסיסה מבצעים שמרים או חיידקים מסוגים ומינים שונים.

 

ניסויי א: שמרים אוכלים סוכר ומיצרים גז פחמן דו חמצני.

החומרים: קובית שמרים, כוס מים פושרים (37 מעלות), סוכר, כפית, שני בקבוקים קטנים, 2 בלונים.

ביצוע: פוררו את השמרים בכוס המים הפושרים. חלקו את הכמות בין שני הבקבוקים. לבקבוק אחד  הוסיפו כמה כפיות סוכר וערבבו על-ידי סיבוב הבקבוק. רישמו על הבקבוק היכן היה הסוכר. כסו את שני הבקבוקים בבלונים והמתינו לפחות רבע שעה.

הסבר: השמרים מפרקים את הסוכר תוך יצירת גז פחמן דו חמצני המשתחרר וגרם לניפוח הבלון בבקבוק בו היה לשמרים את הסוכר לפרוק. כמו כן, בזמן פרוק הסוכר נוצר אלכוהול אותו ניתן להריח בעת פרוק הניסויי.

 

ניסויי ב: שמרים מיצרים גז פחמן דו חמצני האחראי להתפחת הבצק

החומרים: קובית שמרים, כוס מים פושרים (37 מעלות),קמח, כף, שתי כוסות ריקות.

ביצוע:  מלאו בשתי הכוסות כרבע מים פושרים, פוררו קצת מהשמרים רק באחת מכוסות המים.  הוסיפו אותה כמות קמח (2 כפות) בכל אחד מהכוסות וערבבו ליצירת בצק. רשמו על הכוסות היכן היו השמרים וציינו בקו את גובה הבצק בכל כוס, והמתינו לפחות רבע שעה.

הסבר: השמרים מפרקים את העמילן (רב הסוכר) שבקמח תוך יצירת גז פחמן דו חמצני המשתחרר וגרם לניפוח הבצק הדביק. בזמן אפיית הבצק מתנדף האלכוהול שנוצר והשמרים נשרפים.

 

ד"ר רוני טייכר,  טל: 09-7440271  פקס: 09-7429316  נייד: 050-2739788           

mada4school@gmail.com   מוזיאון מדע על גלגלים, סדנאות מדע וטיולי טבע

"המומחה לרשותך",  "המוזיאון על גלגלים",   "המעבדה החוקרת" ,   חזרה לתפריט הראשי