הפעלות מדע וכייף – בקייטנות סוכות חנוכה פסח והקיץ (אפשר לבחור נושאים גם ממועדים אחרים)

מוזיאון מדע על גלגלים של ד"ר רוני טייכר מגיע לקייטנה עם מגוון פעילויות לילדים חווייתיות. ההפעלות מדע וכייף משלבות התנסויות חווייתיות, חקר ויצירה הנשארת בידי המשתתף.

חופשת סוכות,  חופשת חנוכה,  חופשת פסח,  חופשת הקיץ

"המומחה לרשותך",  "מוזיאון מדע על גלגלים",   "המעבדה החוקרת" ,   חזרה לתפריט הראשי

לפרטים נוספים ד"ר רוני טייכר  0502739788 097440271

 

הפעלות מדע וכייף - בקייטנות חול המועד סוכות

1.       הדבורה והדבש (ראש השנה) הכוורן והכוורת מגיעים לכיתה, נכיר את תפקידי הדבורה, ונערוך משחק איסוף צוף בו הילדים הופכים לדבורים עם כנפיים מחושים וקש למציצת הצוף אותו יאספו מהפרחים שהכנו, הכרות עם יערות הדבש שבכוורת בשילוב טעימות פולן ודבש ישר מחלת הדבש, לסיום יצירת תפוח בדבש המשלב בתוכו דבשונית (קופסית עם דבש).

2.       מתוק, מתוק – סדנה להכנת גלידה ממיטב החומרים בשילוב הקפאה מהירה בחנקן נוזלי, הדגמת שבירת בלון.

3.       לקראת קבלת ספר תורה -  סופר סת"ם מגיע לכיתה ומספר על עבודתו בעזרת הדגמות בנושאים: איך מעבדים את העור לקלף, מה כוללת המזוזה ומה יש בתפילין ועוד, בשילוב הפעלה הקשורה בסיפורי התורה והתנסות בכתיבה בנוצה.

4.       המים -  לקראת ז' במרחשוון - בעקבות תפילת הגשם והמים (להלן האפשריות)

·         שאבתם מים בששון – מודלים לתנועת המים (חלחול/אטום) איך מתמלא הבור מים. מקורות המים השונים (בור, באר, מעין), דרכי שאיבת המים והזרמתם, והתנסות בשאיבה מבור שנרכיב בגן. כלים להובלת מים (נאד, כד, דלי) הכנת מחומר כד או דגם באר.

·         כבוד לסביבה - זיהום נחלים- סיפור הנחל הנדיב, לאן נעלמו דגי הירקון, איכות הסביבה בעיות ופתרונות, יצירה דגים.

·         כלים למדידת מזג-אוויר- בניית תחנה מטאורולוגית למדידת מזג אוויר - חקירה ויצירת: מד חום, מד כיוון רוח ומד גשם

·         תנועה במים - תפקידי הסנפירים, הצורה הטובה לתנועה במים, הצפת גופים יצירת צוללן במים

·         תכונות המים - מצבי צבירה, ציפת נוזלים וחומרים, המסת חומרים, כלים שלובים, צינור סטכיסמוס, יצירת צוללן במים

5.   מסביב לסיב - על הכותנה ובגד וחקר סיבים מהחי (צמר, ומשי) והצומח (כותנה ופשתן) וסיבים מלאכותיים (חוטי ניילון), התנסות באריגה.

6.    התמר – על הצמח המכונה דבש בשבעת המינים, ושימושיו קליעת סלים וחבלים, וטעימה מפרותיו יצירה בעלי התמר.

7.    בטירוף חושים -  סדנה העוסקת בזיהויי החושים ומיקומם בעזרת חקירת מבנה גולגולות של חיות שונות, הכרות עם כלי הזיהוי של הגשש-בלש. בסדנה חוקרים התלמידים את העקבות מי משאיר ומתי, איך מזהים את בעל העקבה ומה מספרות העקבות. הילדים עוברים ב-6 תחנות חקר שונות: בהן מטביעים עקבות ומזהים אותן, סיפורי עקבות חיות בחותמות, מתנסים בחוש השמיעה בעזרת טלפון צינור קופסאות סגורות עם חפצים שונים, מפעילים את חוש המישוש בזיהויי צורות וחפצים ובחוש הריח הבחנת בין סוגי מזונות שונים, תעתועי טעם וצבע בניסיון לזהות משקאות אדומים בטעמים שונים.

8.   איכות הסביבה – מחזור נייר – הכנת נייר.

9.   איכות הסביבה – שימוש חוזר בנייר – הכנת בעלי חיים בטכניקת עטיפת בקבוקים ופסולת אחרת – עטיפת צב, פינגווין, נחש ועוד.

10.   בעקבות הציפורים הנודדות – על מבנה העוף ותכונותיו בעזרת פוחלצים, ביצים ועוד על התעופה- אפשרות לסדנת הכנת עפיפונים.

 

בחזרת לתחילת העמוד                 לפרטים נוספים ד"ר רוני טייכר  0502739788 097440271

 

הפעלות מדע וכייף - בקייטנות החנוכה – אור וגבורה

1.       בסדנה "מהזית אל השמן" יזהו הילדים ויאפיינו את חלקי עץ הזית ושימושיהם השונים. יכירו שמנים המיוצרים מזרעים להבדיל משמן הזית המיוצר מציפת הפרי. יחקרו את תכונות השמן בהשוואה למים בנוסף יכירו התלמידים את שלבי עיבוד הזית לשמן כשהדגש בהסבר מושם על שלבים כמו: מסיק (איסוף זיתים בסביבת עץ הזית בחצר), כתישה ופריכה של הזיתים בעזרת מכתש ועלי (בקבוצות), ועצירת השמן בבית הבד לעומת עצירת השמן על-ידי הצפתו על-פני מים. טעימת שמן זית וזעטר על גבי פרוסת לחם תייצג את שימושי השמן במזון ואילו הדלקת נר השמן (בהדגמה) תייצג את השימוש בשמן למאור. תפקידו של הכד הקטן וסיפורו של נס חנוכה ישלימו את הצגת התפתחות נר השמן.  השוואה תיערך עם הנרות המוצקים העשויים דונג ופרפין, המשמשים אותנו היום. הסדנה תלווה ביצירה בה הילדים מעטרים בית נר שמן מגבס ומכינים כד קטן בחומר ולתוכו אני מכניס פתיל יוצק פרפין – כדוגמת הנרות של ימינו אנו. (פעילות קצרה / ארוכה כל הגילאים)

2.       סיפורי כדים 1 -  רפאות כדים - בהדגמה -  נצציג סיפור נס כד השמן הקטן, שבזכותו מדליקים את החנוכייה שמונה ימים, בשילוב התפתחות הנר למאור ועוד בסדנה -  הילדים 1. יזהו כדים וגם יזהו את חלקי הכד 2. ירפאו בדבק כד חרס ויעטרו בצבעי גואש, 3. יכינו כלי קיבול מחומר בצורת כד קטן ולתוכו (הרחק מהילדים) נשים פתיל וניצוק פרפין לקבלת הנר של היום. (פעילות קצרה / ארוכה כל הגילאים)

3.       סיפורי כדים 2 – הכנת כדים על אובניים - בהדגמה -  נצציג סיפור נס כד השמן הקטן, שבזכותו מדליקים את החנוכייה שמונה ימים, בשילוב התפתחות הנר למאור כלי חרס שונים ותפקידיהם ועוד בסדנה -  הילדים 1. יעטרו בצבעי גואש בית נר שמן, 2. יכינו כד על האובניים בעבודה אישית  (פעילות קצרה עד 15 ילדים / ארוכה מעל וכולל 15 ילדים כל הגילאים)

4.       אור וגבורה- ויטראז חלון - בהדגמה -  נצציג את התפתחות הנר למאור בשילוב סיפור נס כד השמן הקטן, שבזכותו מדליקים את החנוכייה שמונה ימים ואת הקשר בין אור לגבורה. בסדנה -  הילדים יכינו ויטראז צבעוני על ניילון הנצמד לחלון אותו יכינו משקפים צבעוניים בדוגמאות שונות. וגם יכינו כלי קיבול מחומר בצורת כד קטן ולתוכו (הרחק מהילדים) נשים פתיל וניצוק פרפין לקבלת הנר של היום.  (פעילות ארוכה לילדים מגן חובה ומעלה)

5.       הפרדס ופרי ההדר – הכרות, בעזרת משחקים, עם מגוון פירות ממשפחת ההדרים בשילוב הכנת מיץ תפוזים וסלט עם גזר מרוסק ובבנות מושרה במיץ תפוזים וסוכר.

 

בחזרת לתחילת העמוד                       לפרטים נוספים ד"ר רוני טייכר  0502739788 097440271

 

הפעלות מדע וכייף - בקייטנות הפסח - אביב היגע פסח בא       רעיונות להתנסויות אישיות  מדע בפסח

1.       "מעבדות לחרות" – שילוב של שני נושאים: 1. העבדות - פרעה מופיע ומכריז על בנית מקדש, פעילות בסדנת בנייה הכוללת סקירת התפתחות הבנייה כולל הכנת לבני בוץ עם קש  בשילוב עם התנסות בבניית קיר וקשת מלבני ספוג. 2. חרות - משה מופיע ומוציא את ישראל למדבר, בשילוב הכרות עם השמרים ועריכת ניסויי התפחת בצק כולל אפיית מצות.

2.       "אביב היגע פסח בא" – שילוב של שני נושאים: 1. אביב - המחזת הסיפור "שלושה פרפרים" - בעקבות הפריחה והקשר עם החרקים, הסתכלות עלל אוסף פרפרים והכנת פרפר דינמי.  2. פסח - בעקבות משה בתיבה, התנסות בהצפת גוש פלסטלינה ובהצפת סיכה משרדית על פני המים.

3.        "איך יודעים שבא אביב..." - בעקבות הפריחה – הפעלה בנושא - הדבורה והדבש הכוורן (מדריך לבוש ככוורן) והכוורת מגיעים לבקר, נכיר את משפחת הדבורה ואת תפקידי הפועלת, ונערוך משחק איסוף צוף בו הילדים הופכים לדבורים עם כנפיים מחושים וקש למציצת הצוף אותו יאספו מהפרחים שהכנו, הכרות עם יערות הדבש שבכוורת בשילוב טעימות פולן ודבש ישר מחלת הדבש, לסיום יצירת דבורה מעופפת.

4.       למה צמחים צריכים עלים? המחזת הסיפור אגדת השיח הערום, נחקור את תפקידי העלים והצורות השונות שלהם, בשילוב הכנת מאובן עלה - מיחויי עלים, ובתוספת זריעה בשילוב הכנת ראש דשא.

5.       אולימפיאדת המים - תכונות המים (מצבי צבירה, ציפת נוזלים וחומרים, המסת חומרים, כלים שלובים), התנועה במים התנסויות בהצפת גופים כולל משה בתיבה, משחקי מים היתוליים, העפת טיל מים, בשילוב יצירת צוללן בבקבוק מים.

6.       "אדון שוקו הולך לחפש אדון שוקו אחר.." – על קקאו ושוקולד – אדון שוקו מגיע ומחלק שוקו ומכאן ממשיכים עם הכרות עם צמח הקקאו, מה הם מרכיבי השוקולד, במבחן טעימת שוקולדים שונים והכנת פרלינים, הכנת קופסת האוצר וכדורי שוקולד.

7.       עולם הכבשה– דרך סיפור אברהם החיים בתקופת התנ"ך יכירו הילדים את אורך החיים הכולל גידול צאן המספק חלב ושימורו בצורת גבינה אותה יכינו הילדים, הדבקת צמר לכבשה ואפיה מהירה של "מצה".

8.       "מהחיטה ללחם" סדנה בה יזהו ויאפיינו התלמידים את שבעת המינים, אחר-כך יכירו את החיטה והשעורה,  הנציגים ממשפחת הדגניים. יזהו את חלקי הצמח העיקריים (קנה, מפרק, עלה, מלען, מוץ, גלימה וגרגר). יכירו את שלבי עיבוד החיטה ללחם, בלוית הכלים האוטנטיים, כמו: חריש (מחרשה), קציר (מגל), דיש ואיסום (מזרע ונפה). יתנסו הילדים באופן מעשי בשלבים של: טחינת גרעיני החיטה לקמח בעזרת אבני רחיים, לישת הקמח לבצק  ואפית המצה.

9.       בטירוף חושים - סדנה העוסקת בזיהויי החושים ומיקומם בעזרת חקירת מבנה גולגולות של חיות שונות, הכרות עם כלי הזיהוי של הגשש-בלש. בסדנה חוקרים התלמידים את העקבות מי משאיר ומתי, איך מזהים את בעל העקבה ומה מספרות העקבות. הילדים עוברים ב-6 תחנות חקר שונות: בהן מטביעים עקבות ומזהים אותן, סיפורי עקבות חיות בחותמות, מתנסים בחוש השמיעה בעזרת טלפון צינור קופסאות סגורות עם חפצים שונים, מפעילים את חוש המישוש בזיהויי צורות וחפצים ובחוש הריח הבחנת בין סוגי מזונות שונים, תעתועי טעם וצבע בניסיון לזהות משקאות אדומים בטעמים שונים.

1.       איכות הסביבה – שימוש חוזר בנייר – הכנת צלחת הסדר בעיסת נייר או בטכניקת עטיפת צלחת.

2.       איכות הסביבה – מחזור נייר – הכנת נייר מתאית בכלי מים עם רשתות ועיטור בפרחים.

3.       תעופה- סדנת הכנת עפיפונים.

 

בחזרת לתחילת העמוד                       לפרטים נוספים ד"ר רוני טייכר  0502739788 097440271

 

הפעלות מדע וכייף - בקייטנות הקיץ

1.     מתוק, מתוק – סדנה להכנת גלידה ממיטב החומרים בשילוב הקפאה מהירה בחנקן נוזלי, הדגמת שבירת בלון.

2.         "אדון שוקו הולך לחפש אדון שוקו אחר.." – על קקאו ושוקולד – אדון שוקו מגיע ומחלק שוקו ומכאן ממשיכים עם הכרות עם צמח הקקאו, מה הם מרכיבי השוקולד והכנת פרלינים, הכנת קופסת האוצר וכדורי שוקולד.

3.         אולימפיאדת המים תכונות המים (מצבי צבירה, ציפת נוזלים וחומרים, המסת חומרים, כלים שלובים), התנועה במים התנסויות בהצפת גופים משחקי מים היתוליים, העפת טיל מים, בשילוב יצירת צוללן בבקבוק מים.

4.         בעקבות הפריחה - הדבורה והדבש הכוורן (מדריך לבוש ככוורן) והכוורת מגיעים לכיתה, נכיר את משפחת הדבורה ואת תפקידי הפועלת, ונערוך משחק איסוף צוף בו הילדים הופכים לדבורים עם כנפיים מחושים וקש למציצת הצוף אותו יאספו מהפרחים שהכנו, הכרות עם יערות הדבש שבכוורת בשילוב טעימות פולן ודבש ישר מחלת הדבש, לסיום יצירת דבורה מעופפת.

5.         למה צמחים צריכים עלים? המחזת הסיפור על שיח הקטן חסר העלים, על  תפקידי העלים וצורותיהם השונות, מיחויי עלים, והכנת ראש דשא.

6.         איכות הסביבה - זיהום נחלים- כבוד לסביבה - סיפור הנחל הנדיב, לאן נעלמו דגי הירקון, איכות הסביבה בעיות ופתרונות, יצירה דגים.

7.         עולם הכבשה– דרך סיפור אברהם החיים בתקופת התנ"ך יכירו הילדים את אורך החיים הכולל גידול צאן המספק חלב ושימורו בצורת גבינה אותה יכינו הילדים, הדבקת צמר לכבשה ובשילוב אפית פיתות.

8.         "מהחיטה ללחם" סדנה בה יזהו ויאפיינו התלמידים את שבעת המינים, אחר-כך יכירו את החיטה והשעורה,  הנציגים ממשפחת הדגניים. יזהו את חלקי הצמח העיקריים (קנה, מפרק, עלה, מלען, מוץ, גלימה וגרגר). יכירו את שלבי עיבוד החיטה ללחם, בלוית הכלים האוטנטיים, כמו: חריש (מחרשה), קציר (מגל), דיש ואיסום (מזרע ונפה). יתנסו הילדים באופן מעשי בשלבים של: טחינת גרעיני החיטה לקמח בעזרת אבני רחיים, לישת הקמח לבצק  ואפית פיתה.

9.         בטירוף חושים - סדנה העוסקת בזיהויי החושים ומיקומם בעזרת חקירת מבנה גולגולות של חיות שונות, הכרות עם כלי הזיהוי של הגשש-בלש. בסדנה חוקרים התלמידים את העקבות מי משאיר ומתי, איך מזהים את בעל העקבה ומה מספרות העקבות. הילדים עוברים ב-6 תחנות חקר שונות: בהן מטביעים עקבות ומזהים אותן, סיפורי עקבות חיות בחותמות, מתנסים בחוש השמיעה בעזרת טלפון צינור קופסאות סגורות עם חפצים שונים, מפעילים את חוש המישוש בזיהויי צורות וחפצים ובחוש הריח הבחנת בין סוגי מזונות שונים, תעתועי טעם וצבע בניסיון לזהות משקאות אדומים בטעמים שונים.   תוספת – מכונת סוכר.

10.     איכות הסביבה – מחזור נייר – הכנת נייר מתאית בכלי מים עם רשתות ועיטור בפרחים.

11.      איכות הסביבה – שימוש חוזר בנייר – הכנת בעלי חיים בטכניקת עטיפת בקבוקים ופסולת אחרת – עטיפת צב, פינגווין, נחש ועוד.

12.      תעופה- סדנת הכנת עפיפונים.

 

בחזרת לתחילת העמוד                    לפרטים נוספים ד"ר רוני טייכר  0502739788 097440271