קטלוג סיורים וסדנאות לתלמידי חטיבת הביניים

סיורי מעבדה חוקרת בשדה   סדנאות מוזיאון על גלגלים בבית הספר    לקבלת תפריט ראשי

 

סדנאות מוזיאון על גלגלים בבית הספר

מיחזור נייר

סדנה בה חוקרים התלמידים את הקשר בין העץ (חומר הגלם) לבין הנייר (התוצר), לצד התפתחות מצעי הכתיבה: קלף העור, הפפירוס מגומא הפפירוס במצרים מלווה בשקופיות, לנייר מתאית עץ עד לנייר מסיבים סינתטיים. המעבדה החוקרת משלבת הכרות עם התהליכים בבית החרושת. התנסות אישית במיחזור נייר ויצור נייר וכוללת את החומרים: פיסות קלף, פפירוס הפפירוס, גזעי עץ, תאית, רשתות וקערות וכל ציוד הכנת הנייר. משך הסדנה - שני שעורים.

מפסולת לפסל-

 

שימוש חוזר בנייר ובקבוקים לפיסול סביבתי להכנת פסלים כמו: בעלי-חיים גדולים קבוצתיים (טווס, ינשוף, תנין) או קטנים אישיים (פינגווין), עץ משאלות, עציץ ממוחזר לנצח ועוד.

 

 

טיהור מים

סדנה המציגה את דרך טיהור המים כפתרון למחסור במים, ובה חוקרים התלמידים את טיב המים, זיהוי המזהמים וסילוק כל אחד מהם בעזרת פתרון טיהור מתאים, תוך בחינת מודל טיהור המים בטבע. בשילוב עם הכרת מערכות טיהור מים מסחריות שונות. התלמידים מקבלים: מסנן רב דרתי, מסנן זליוניטים, מסנן פחם, מערכת זיהוי מלחים.

 

הכימיה של החלב

סדנה בה חוקרים התלמידים את מרכיבי החלב, כיצד השומנים אינם צפים ומכינים חמאה, על  התססת הסוכר על ידי החיידקים ויצירת חומצת החלב, הגורמת לגיבון החלבון לגבינה, הכנת גבינה. לסיום אפיית פיתה ואכילת התוצרים. בשילוב עם הדגמות של כלים אוטנטיים לעיבוד החלב. משולב ביום חוויתי + שבועות. משך  שני שעורים

 

הרעש

המטרה להציג את הרעש כמפגע סביבתי, שעל אף היותו בלתי ניראה, נזקיו ניכרים באדם במיוחד. בסדנה יחקר הקול ומקורותיו לצד מבנה האוזן, האיבר הקולט. יערכו ניסויים בהם יופק קול ותחקר הדרך להוריד את עוצמתו כאשר מכשיר לבדיקת עוצמת הקול מספק נתונים כמותיים על הרעש ובעזרתו יא ופינו מוקדי הרעש בסביבה. בניית כלי נגינה עם תיבת תהודה תשלים את ההכרות עם נושא הקול.

 

שמרים ואלכוהול

סדנה בה חוקרים התלמידים את הקשר בין פרוק הסוכרים לבין התוצרים: פחמן דו-חמצני ואלכוהול, נפגשים עם היצורים החד-תאיים – השמרים (באפייה, יין ובירה). מתכננים ומבצעים ניסויים על הקשר בין טמפרטורה לפעילות השמרים, בעזרת מערכת סגורה בה הופעתו של הפחמן הדו-חמצני היא אינדיקציה לתהליך התסיסה וקצב יצירת בועות הפחמן דו-חמצני מלמד על קצב פרוק הסוכר.

 

אור, עין ומראה

סדנה בה חוקרים התלמידים את תכונות האור תוך ביצוע מספר ניסויים הקשורים בשבירת האור והחזרתו בעזרת מצביעי לייזר וסיב אופטי קמרה אובסקורה, הכרת חוק ההחזרה וחוק ההכפלה בעזרת מראות, הכרות עם  הפריסקופ והכנת קליידוסקופ  אישי.

אנרגיה ירוקה

סדנה בה חוקרים התלמידים שימושי אנרגיה ממקורות ירוקים – טבעיים  במטרה להכיר את אפשרויות ניצול אנרגיית השמש, המים והרוח במטרה להמעיט בזיהום הסביבה.