image002

מה מציק לכדור-הארץ?  פעילויות לילדים וסדנאות חקר בנושאים מתחום איכות הסביבה

זיהום נחלים, מחזור אוויר  ראות ירוקות, מחזור בקבוקים, הכנת פרחים, הכנת קלידוסקופ, הכנת קמרה אובסקורה, מחזור נייר, הכנת שקיות נייר, שימוש חוזר בנייר, רעש - הכל על הקול, מחזור מים, מחזור מתכות, אנרגיה ירוקה, מים וסבון לניקיון, שימור הטבע והנוף

 

"המומחה לרשותך",  "סדנאות המוזיאון על גלגלים",   "טיולי המעבדה החוקרת" ,   חזרה לתפריט הראשי    ד"ר רוני טייכר,  טל:  09-7440271פקס: 09-7429316  נייד: 050-2739788

 

מבוא – אני לוקח אחריות על הסביבה

המפגש בין האדם לסביבה הגיע במאה ה- 20 לנקודת משבר. ההתפתחות הטכנולוגית שהצעידה את האנושות לשיאים אדירים גבתה מהסביבה מחיר כבד, והישגי האנושות עומדים בסכנה נוכח קריסת התשתיות הסביבתיות. במצב זה ברור כי המשכיותה של החברה האנושית תלויה ביכולתה לקיים יחסי גומלין מאוזנים עם הסביבה. על מנת לקיים יחסי גומלין כאלו נדרשת פעולה אינטגרטיבית של כל המערכות: טכנולוגית - מדעית, מדינית-מנהלתית וחברתית, כאשר למערכת החברתית יש משקל רב כיוון שהיא זו שמניעה את התהליך ומביאה למימושו. ההתמודדות עם הבעיות הסביבתיות אינה מתמקדת בקובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות בלבד. לכל אדם יש את היכולת להשפיע על מצב הסביבה בה הוא חי, היכולת לשמרה או להרסה.

מטרת סדנאות מתחום איכות הסביבה היא להכשיר את התלמיד לפעילות חברתית ונכונות אישית לתרום לשיפור איכות החיים והסביבה. הכשרה זו תעשה ע"י הקניית יידע והבנה, ופיתוח מוסר סביבתי שיביאו לנכונות לקחת אחריות על הסביבה ולתרום לשימורה.

 

הצעות לפעילויות לילדים וסדנאות חקר בנושאים מתחום איכות הסביבה     לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

זיהום נחלים – מעבדה חוקרת באקולוגיה

 

image004

המחזת סיפור הנחל הנדיב העוסק בסיפור זיהומו של נחל הירקון ומתאר לאן נעלמו דגי הירקון. הכרות עם איכות הסביבה בעיות ופתרונות, יצירה דגים מגבס ועיטורם בגואש.

 image006 

מידע נוסף על הסדנה

P1010040

מחזור אוויר - איכות האוויר, ראות ירוקות

לגילאים הצעירים - המחזת אגדת השיח הערום, הצגה בה כל הילדים משתתפים ועוסקת בשיח שלא היו לו עלים. נכיר דוגמאות עלים בצורות שונות שכל תפקידם לספק מזון לצמח ותוך כדי תהליך זה הם קולטים את הפחמן דו חמצני ומשחררים חמצן, שדרוש לנו בנשימה. למזכרת נכין מאובן עלה בדרך של מיחויי או יציקת שוקולד ונסיים בהכנת הפיתרון למחזור האוויר - יצירת ראש דשא.

הבוגרים, יוכלו לחקור את טיבו של האוויר שאנו פולטים בעזרת ניסויים של שינויי צבע של נוזל במבחנה כתוצאה מנשיפת האוויר מהריאות. בעזרת ניסויים נוספים נזהה את הפחמן דו חמצני שהוא חונק את האש וגם שהוא כבד מהאוויר. נכיר דוגמאות עלים שעל אף צורתם השונה, תפקידם זהה, לספק מזון לצמח. תוך כדי תהליך יצור המזון בעזרת אור השמש (פוטוסנטזה) הם קולטים את הפחמן דו חמצני ומשחררים חמצן, שדרוש לנו בנשימה. למזכרת נכין במאובן עלה בדרך של מיחויי או יציקת שוקולד ונסיים בהכנת הפיתרון למחזור האוויר - יצירת ראש דשא.

מידע נוסף על הסדנה              לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

20070216093125image002

מחזור בקבוקים

 

 

בניית תחנה מטאורולוגית למדידת מזג אוויר המשלבת חקר ויצירת: מד חום, מד כיוון רוח, מד מהירות רוח ומד גשם מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים. אפשרות לבניית שבשבת ידנית.

 

מידע נוסף על הסדנה

image008

מחזור נייר - ידידותי לסביבה

 

 

image012

חשיבות של העץ כריאה הירוקה של כדור-הארץ. על העץ ומבנהו, הסתכלות בגזעים וזיהויי טבעות שנתיות. תהליך הפיכת העץ לתאית – חומר הגלם להכנת הנייר, מחזור נייר והתנסות במחזור נייר עיתון והכנה מהתאית נייר אומנותי משולב בפרחים. הנייר הממוחזר מודבק למצע קשיח ומעוטר במסגרת ומצג כתמונה.

מידע נוסף על הסדנה

להרחבה על הנייר   לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

image010

שימוש חוזר בנייר 1 ציפויי ועיטוף בנייר

20090121111336.jpgאומנות בעיסת נייר-  ציפויי כלים וגופים בעיסת נייר או עטיפה בפסולת נייר. הכנת מסגרת תמונה משכבות של מעיתונים על צלחת כתבנית. הדבקת תמונה במרכז ועיטור השוליים תאפשר יצירת תמונה ממוסגרת וממוחזרת.    לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

HPIM0060

רעש - הכל על הקול

הרעש כ"מזהם סביבה" שאינו מצטבר אך פגיעתו והנזק הנגרם מצטבר, בשילוב מדידת עוצמת הרעש במקומות שונים, ומציאת פתרונות למיסוכו, בשילוב הכנת כלי נגינה בעל תיבת תהודה.

P1010049

מחזור מים

מעבדת זיהויי המזהמים שבמים וטיהור כל אחד מהם, בתהליך רב שלבי, עד לקבלת מים באיכות מי שתייה. בהשוואה, יוצגו מערכות טיהור מים מקנקן הבריטה, תמי 4, ואחרים וגם מתקן הטיהור – שיפדן.

P1010158

מחזור מתכות -

מתנות מן הטבע לא מבזבזים 

 

 

image014

 

מתנות מן הטבע לא מבזבזים 

בסדנה חוקרים את ההתפתחות הטכנולוגית כפי שבא לידי-ביטויי בשימוש במתכות ואת תכונות המתכות. הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות של שימוש חוזר מול מחזור - הפעילות תלווה ביצירה אומנותית מפסולת חמרן - שבבי אלומיניום שהם גמישים וידידותיים למשתמש לא פוצעים, נשברים ביד או נגזרים במספרים מחוברים בעזרת חומר. מתכות יציקת מטבע בדיל אישית, הכנת תא סוללה מנחושת ואבץ, ריקוע בחמרן, אומנות המחזור (בתחנות)

מידע נוסף על הסדנה

20070204153556P1010063

אנרגיה ירוקה

ה"אנרגיה הירוקה" הינה מקור חליפי לאנרגיה המיוצרת במנועי הדלק, המזהמים בעשן והחום את הסביבה. נכיר את מקורות ה"אנרגיה הירוקה" כמו: אנרגית השמש, אנרגית הרוח ואנרגית המים. נחקור מעברי אנרגיה ויצירת חשמל בתא סולרי - פוטואלקטרי, בשילוב בניית תאי סוללה מחומרים שונים (מים, אדמה, תפוז, וכו') תוך כדי השואה בין אלקטרודות שונות (אבץ, נחושת, ברזל ופחם). את הסדנה תחתום פעילות יצירה בה נרכיב מנוע מים, המונע באנרגית המים הנופלים, בעל יכולת להרים משא – מנוף.

מידע נוסף על הסדנה

image018P1010176

מים וסבון לניקיון

נחקור דרך פעילות הסבון, נערוך ניסויים מדעיים עם מתח פנים המים ושבירתו על- ידי הסבון, יצירת בועות סבון בצורות וגדלים שונים

בועות סבון גדולות

שימור הטבע והנוף

תכנון פארק שימור הסביבה תוך התמודדות עם בעיות פיתוח שונות במטרה למנוע מפגעים סביבתיים

 

משחק מדעי 1 – שימוש בבקבוק פלסטיק להכנת קלידוסקופ

הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות לפסולת בהשוואה בין שימוש חוזר  לבין מחזור - הפעילות תלווה ביצירת משחק מדעי - קלידוסקופ

מידע נוסף על הסדנה

מזבל לפסל  – שימוש בכוסות חד פעמיות להכנת פרחים

הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות של שימוש חוזר מול מחזור - הפעילות תלווה ביצירה אומנותית מפסולת של פלסטיק ליצירת "פרח בתוך עציץ"

 

מידע נוסף על הסדנה  לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

20070131154215

שימוש חוזר בנייר 2 הכנת שקיות נייר מעיתונים

שקית ניירהכנת שקית נייר עם ידיות מעוצבת מעיתונים ומעוטרת

 

לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

20090120152558.jpg

שימוש חוזר בנייר 3 הכנת מסגרת תמונה משכבות של מעיתונים

הכנת מסגרת תמונה משכבות של מעיתונים על צלחת כתבנית. הדבקת תמונה במרכז ועיטור השוליים תאפשר יצירת תמונה ממוסגרת וממוחזרת.

 

לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

20090121111336.jpg

משחק מדעי 2 – שימוש חוזר בפחית שימורים להכנת קמרה אובסקורה – לשכה אפלה

הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות של שימוש חוזר מול מחזור – בשילוב עם תפקיד העין בקליטת האור - הפעילות תלווה ביצירת משחק מדעי - קמרה אובסקורה – לשכה אפלה

מידע נוסף על הסדנה

קמרה אובסקורה

שימוש חוזר – בפחית קולה ובשקיות ניילוןimage016

image030.jpgמזבל לפסל - שימוש חוזר בפחיות קולה להכנת בובות שימוש חוזר בשקיות ניילון להכנת פרח

image032.jpg

 

 

 

 

 

חזרה לראש העמוד

 

 

אפשרויות לתחנות קצרות במשך של 45 דקות (בין מחצית השעה עד שעה לפעילות בתחנה)

המידע לכל אחת מהתחנות נמצא בפעילויות בטבלה שמעל.

בפעילות עם הורים הילדים בכל הגילאים יכולים לפעול בכל התחנות. כשהילד לבד הפעילות בתחנה

מצוינת לפי הגיל: מגיל חובה ומעלה או מכיתה ג ומעלה

 

מספר התחנה

נושא

תוצר

גיל – לילד לבד בלי הורה

1

שימוש חוזר בנייר עיתון

שקית נייר עם ידיות

מגיל חובה ומעלה

2

מחזור אוויר

מאובן עלה

מגיל חובה ומעלה

3

מחזור אוויר

ראש דשא

מגיל חובה ומעלה

4

שימוש חוזר במתכות

פיסול עם שבבי חמרן

מגיל חובה ומעלה

5

שימוש חוזר בכוסות פלסטיק

פרח ממוחזר מכוסות

מגיל חובה ומעלה

6

מחזור נייר

תמונת נייר אומנותי

מכיתה ג

7

שימוש חוזר בקרטון +

אנרגיה ירוקה

יצירת שבשבת אישית ידנית – משחק מדעי

מגיל חובה ומעלה

8

אנרגיה ירוקה

מנוע מים – משחק מדעי

מכיתה ג

9

שימוש חוזר בבקבוקי פלסטיק

קלידוסקופ – משחק מדעי

מכיתה ג

10

שימוש חוזר בפחית שימורים

קמרה אובסקורה – לשכה אפלה – משחק מדעי

מכיתה ג

11

שימוש חוזר בפחית קולה

יצירת בובות עם פחית קולה

מכיתה ג

12

שימוש חוזר בשקיות ניילון

יצירת פרחים משקיות ניילון

מכיתה ג

 

 

 

מידע נוסף ותכנים לפעילויות לילדים וסדנאות חקר בנושאים מתחום איכות הסביבה      לסדנאות נוספת "יום הולדת לאילן"

מעבדה חוקרת באקולוגיה – זיהום נחלים

בשעה שברא הקב"ה את האדם נטלו והחזירו על אילני גן-העדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הם. כל מה שבראתי - בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי - שאם תקלקל אין מי שיתקו אחריך" (קהלת רבה).

כבוד לסביבה זאת לא רק כותרת. במטרה להציג את תופעת זיהום הנחלים, כאחת הדוגמאות  לפגיעה ברשות הכלל וחוסר מתן כבוד לסביבה, ישתתפו התלמידים בסדנת החקר "זיהום הנחלים". מה הם הגורמים לזיהום? מי הם המזהמים? מה היא פגיעת הזיהום בסביבה ובנו? בשאלות אלו ובשאלות נוספות עוסקת סדנת החקר "זיהום הנחלים", ומשלבת התנסות מעשית של התלמידים במשך שעתיים לימודיות בכיתת בית-הספר.

בסדנה ימחיזו התלמידים את סיפור הנחל הנדיב. סיפור על הנחל המוסר את מימיו הטובים לשימוש בני האדם הגרים בשכנותו, לצורכי שתייה, חקלאות ולתעשייה. "בתמורה" למעשהו הנדיב של הנחל מפנים, כל צרכני המים, את שפכיהם אל הנחל ובעקבות זאת הוא הופך למזוהם ומסריח. בעזרת ההצגה יכירו התלמידים את טיב המזהמים ותכולתם.

בסדנה תיערך השוואה בין סוגי מזהמים שונים והשפעתם על הסביבה, וכמו כן ייבדק נושא משך זמן היעלמותם מהסביבה ודרכי הפתרון האפשריים כמו שימוש חוזר (מחזור).

את סדנת החקר "זיהום הנחלים" תחתום פעילות יצירתית בה יצבעו הילדים יציקת גבס של חיות מים כמזכרת מאותם בעלי-חיים הנפגעים ראשונים מזיהום הנחלים.

חזרה לראש העמוד

 

מחזור אוויר - הצמחים במאבק בזיהום האוויר

מחזור אוויר –בעקבות השאלה: למה צמחים צריכים עלים? יוצג מיקומו של הצמח במערכת האקולוגית של כדור הארץ. בהמשך נספר על תפקיד העלים ונעסוק בנושא תרומת הצמחים לסביבה כריאה ירוקה. כמו כן נציין את סיפור ההצלחה של הילדים בתרומתם להגנת צמחי הבר כדי להמחיש את כוחם של הילדים במאבק על סביבה טובה יותר. הכרות עם מחזור חיי הצמח תאפשר הכרות טובה עם השותפים במאבק בזיהום האוויר. למזכרת נכין מאובן של עלה בדרך הטבעתו בחומר, אפשר לשלב את נושא הזרע כך שמאובן העלה יהיה אכיל בצורת עלה משוקולד. להגדלת כמות העלים, כפתרון ליצור החמצן, אנו נכין ראש דשא המצמיח שערותיו מעלי הדשא הירוק (בהכנת היצירה תעשה בשילוב מחזור נסורת עץ כמצע לנביטה).

2007012515132020070216093138

חזרה לראש העמוד

מחזור נייר

העץ מתקשר בתודעתנו עם נטיעת עצים ואכילת פרותיהם. הרק בפירות נתייחדו העצים? מה היא התאית? וכיצד הכינו פעם את נייר הפפירוס וכיצד מכינים את הנייר היום? מה משמעות מחזור הנייר באקולוגיה של כדור הארץ? סדנת "מהעץ אל הנייר" (מסדרת סדנות "ישומי מדע") עוסקת בשאלות אלו ובשאלות נוספות, ומשלבת התנסות מעשית של התלמידים במשך שעתיים בבית-הספר.

הסדנה "מהעץ אל הנייר" מלמדת, בעזרת תהליך הכנת הנייר, על קשר בין האדם לבין סביבתו. הסדנה מציגה את הבעיה האקולוגית העולמית העומדת מאחורי כריתת העצים המסיבית וצמצום יערות העד. מחזור הנייר (התאית) מוצע כפתרון לבעיה זאת על-ידי שילוב הצגת בעיית זיהום מקורות המים הנובעת משטיפת חומרי הדפוס בזמן המחזור. לכן בזמן ההתנסות מעשית בהכנת נייר ממוחזר לא נלבין את הנייר, אלא נצבע אותו, כדי שלא נצטרך לשטוף את חומרי הדפוס המזהמים.

בחלקה הראשון של הסדנה "מהעץ אל הנייר" יזהו התלמידים את הבעיה הסביבתית הנובעת משמוש עודף בחומרי אריזה. ושהשימוש החוזר מקטין את כמות הפסולת ואילו המחזור מחזיר את הפסולת לשימוש נוסף. בסדנה יזהו התלמידים ויאפיינו את חלקי עץ ושימושיהם השונים. בנוסף יכירו התלמידים את שלבי עיבוד העץ לנייר כשהדגש בהסבר מושם על שלבים כמו: הכנת התאית ופריסתה על רשתות, יבוש הנייר והשלמת עיבודו. במשך השעה השנייה, מתבצע חלקה המעשי של הסדנה בכיתת הלימוד או בחצר בית-הספר, בו יתנסו התלמידים באופן מעשי בהכנת נייר. כל תלמיד יכין את התאית הממוחזרת ויפרוס אותה על רשת לקראת יבוש הנייר במכבש.

חזרה לראש העמוד

מחזור מתכות – מתנות מן הטבע לא מבזבזים

"ארץ אשר אבניה ברזל ומהרריה תחצוב נחושת" (דברים ח' 9). הנחושת הייתה המתכת הראשונה שנוצלה על-ידי האדם. מתכת זו קלה להפקה משום היותה בטבע במצב חופשי ולא בתרכובת עם יסודות אחרים. האדם הקדמון פיתח את הטכנולוגיה שלו ולצד כלי האבן הופיעו כלי נחושת. לאחר מכן, מצא האדם שעל-ידי הוספת מתכת נוספת - בדיל נוצר מסג חזק יותר הנקרא ארד (ברונזה). ההתפתחות הטכנולוגית מלווה בשימוש במתכות נוספות לצד הגדלת היכולת ליצר בתנורים חום רב להתכה ועיבוד המתכות. הסוד שהחזיקו הפלשתים ואפשר להם לשלוט בישראל היה היכולת לייצר חום מספיק גבוה בתנורים כדי לעבד את הברזל. כיום השימוש במתכות מגוון מאד ואין תחום בו לא נעשה שימוש במתכת או במסג של מספר מתכות. הסדנה משלימה ומעשירה את נושא "מתנות מן הטבע" הנלמד כחלק מלימודי המדעים בבית הספר.

 

בסדנה "מחזור מתכות – מתנות מן הטבע לא מבזבזים" חוקרים התלמידים מתכות שונות. נערוך יציקה של מטבע מבדיל, לצורך זה נכין תבנית יציקה בדגם מטבע נתיך בדיל וניצוק לתוך התבנית. כמו כן, התלמידים יחקרו תכונה נוספת של המתכות - קיום פוטנציאל חשמלי, שבסביבה מתאימה, שימוש באלקטרודות ממתכות שונות: נחושת ואבץ יכול לשמש כתא חשמלי ליצירת מתח חשמלי שהוא הסוללה החשמלית.

 

בסדנה "מחזור מתכות – מתנות מן הטבע לא מבזבזים" נעלה את חשיבות מחזור גרוטאות מתכת מהיותם מפגע סביבתי שאינו מתכלה. הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות של שימוש חוזר מול מחזור - הפעילות תלווה ביצירה אומנותית מפסולת חמרן - שבבי אלומיניום שהם גמישים וידידותיים למשתמש לא פוצעים, נשברים ביד או נגזרים במספרים מחוברים בעזרת חומר.

 

2007020415322820070204153446

חזרה לראש העמוד

אנרגיה ירוקה

"אנרגיה" – מילה יוונית שמשמעותה היא "פעולה". האנרגיה אינה נוצרת או מתכלה, אלא רק "מתגלגלת" מצורת הופעה אחת לאחרת. צורות ההופעה השונות של האנרגיה מקיפות את כל תחומי התופעות הפיסיקליות – אנרגיה של חום ושל אור, אנרגיה של מיקום בשדה כוח ושל תנועה מכאנית, אנרגיה של זרם חשמלי ושל שדה מגנטי, וכיום אנו מכירים צורות נוספות של אנרגיה כמו האנרגיה הגרעינית – אטומית. אולם בכל הגלגולים כמות האנרגיה נשארת קבועה וכך נקבע בעיקרון השימור של האנרגיה.

בסדנה נכיר את ה"אנרגיה הירוקה" -אנרגית השמש, אנרגית הרוח והמים כמקורות אנרגיה נקיים על פני שימוש במנועי הדלק היוצרים בעת שרפת הדלק עשן וחום המזהמים את הסביבה.

בסדנה "אנרגיה מתגלגלת" חוקרים התלמידים מעברי אנרגיה ויצירת חשמל, שימוש בתא סולרי - פוטואלקטרי, בשילוב בניית תאי סוללה מחומרים שונים (מים, אדמה, תפוז, וכו') תוך כדי השואה בין אלקטרודות שונות (אבץ, נחושת, ברזל ופחם).

את הסדנה תחתום פעילות יצירה בה נרכיב מנוע, המונע באנרגית המים הנופלים, בעל יכולת להרים משא – מנוף.

חזרה לראש העמוד

 

שימוש חוזר בכוסות פלסטיק – מזבל לפסל 

הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות של שימוש חוזר מול מחזור - הפעילות תלווה ביצירה אומנותית מפסולת של פלסטיק ליצירת "פרח בתוך עציץ" תוך כדי שימוש בכוסות חד פעמיים לעציץ ולפרח המחוברים בשיפוד המשמש כגבעול ומגזרות מקרטון בצורת עלים את כל החלקים מעטרים וצובעים.

2007013115421520070131154248

 

חזרה לראש העמוד

image008שימוש חוזר בבקבוקי שתייה מפלסטיק - תחנה מטאורולוגית

זיהויי מרכיבי מזג-האוויר יעשה בעזרת דוגמאות מדיווחי חזאי מזג-האוויר. בניית תחנה מטאורולוגית תאפשר ללומד להכיר את מרכיבי מזג האוויר ומדידתם. יוצג מד-חום ויערכו ניסויים לבדיקת השינויים החלים במד-חום בטמפרטורות מים שונות. כיוון הרוחות ייחקר בעזרת מד-כיוון הרוח (לאן מצביע החץ) אותו יבנה התלמיד בשילוב עם שבשבת לקביעת מהירות הרוח ומד עוצמת הרוח יוצג בעזרת פיסת ניילון שתנוע בהתאמה לעוצמת הרוח. בסופה של הפעילות ירכיב התלמיד מד-גשם המשמש למדידת כמות המשקעים, מד הגשם מורכב מכלי איסוף ומשפך.

 

חזרה לראש העמוד

משחק מדעי - שימוש חוזר בבקבוקי שתייה מפלסטיק להכנת קלידוסקופ

הפעילות כוללת התייחסות לסרגל זמן התפרקות של סוגי זבל השונים והפיתרונות של שימוש חוזר מול מחזור - הפעילות תלווה ביצירה אומנותית מפסולת של בקבוקי פלסטיק – קלידוסקופ בשילוב הסבר על החזרת האור בין שלושת המראות והאשליה האופטית הנוצרת כאשר רואים מעגל על אף שמסתכלים דרך משולש.

חזרה לראש העמוד

 

 

משחק מדעי - שימוש חוזר בקופסת שימורים להכנת הלשכה האפלה (קמרה אובסקורה)

בסדנה יכירו התלמידים את מבנה העין ויזהו את חלקיה. בהמשך יבנו התלמידים לשכה אפלה ובעזרתה יכירו גם את תכונות האור.

העין היא מכשיר אופטי מעולה, היא מבדילה בין צבעים, מתמקדת על עצמים באון אוטומטי ומסתגלת במהירות לכל שינוי בעוצמת האור. חלוצי הצילום הצליחו לבנות, כבר במאה ה-16, את הלשכה האפלה (קמרה אובסקורה) בעזרתה הקרינו בבואה של חפץ על קיר. רק לפני 150 שנה, פותחה הטכניקה שאפשרה להנציח את הבבואה - לוח הצילום, שאפשר את השלמתה של המכונה שתנציח את מה שהעין רואה. המצלמות הראשונות פעלו כעין פרימיטיבית, וכן המציאו את תהליך הדרוש לפיתוח התמונה. כיום המצלמות הן הרבה יותר מתוחכמות וכוללות את כל הרכיבים האוטומטיים שיש לעין האנושית.

המצלמה דומה לעין האנושית במובנים רבים, שתיהן כוללות: א. חור היכול להיפתח ולהיסגר לפי כמות האור שבחוץ (אישון - צמצם) , ב. עדשה שיכולה למקד את קרני האור ו-ג. מערכת לקליטת הדמויות ורישומן (רשתית - סרט הצילום).

בסדנה יכירו התלמידים את מבנה העין ויזהו את חלקיה. בהמשך יבנו התלמידים לשכה אפלה ובעזרתה יכירו גם את תכונות האור.

 

חזרה לראש העמוד