לאתר ישומי מדע

תחזית מזג אוויר

מסלולי טיולים

 

 

כיתות א,   כיתות ב,   כיתות ג,   כיתות ד,   כיתות ה,   כיתות ו

יד לבנים, פ"ת - בית  ספר ללימודי הסביבה

תוכנית הטיולים לשנת הלימודים תשס"ה

"אנשים שנולדו כאן, גדלו ולחמו כאן, יתנתקו מהמקום אם לא יזרע וישתל בהם השורש העמוק שיאפשר להם לדעת ולהאמין בשביל מה אנחנו כאן" מדברי זבולון המר ז"ל

 

 

 

תלמידים והורים יקרים

אנו שמחים להציג בפניכם את הטיולים בדגש הכבוד ההדדי ושיתוף הפעולה בין אדם לסביבה שנאמר "לא מקמו של אדם מכבדו אלא אדם מכבד מקומו" (מסכת תענית כ"א). כל זאת, במטרה, שמהכרות עם הסובב ומרכיביו, יבינו התלמידים את הצורך לכבדו ולשומרו.

 

המנהלת שוש מונסוביץ,

רכזת הטיולים, אורלי ויסבורד

והצוות החינוכי

 

מסלולי טיולים

כיתות א,  כיתות ב,   כיתות ג,   כיתות ד,   כיתות ה,   כיתות ו

לשירותכם בכל מידע נוסף,  ד"ר רוני טייכר, ישומי מדע

 

 

טיול כיתות א

הכרת הכבשה ומשק החלב תאריך הטיול 08/03/05

טל טלה, באר-יעקוב.

 

    תכנים:

 

פעילות רב חושית נערכת לצד דיר עם עדר כבשים ועזים גדול ופעיל (למעלה מ-400 ראשי צאן), ומשלבת הכרות עם משפחת הצאן. בפעילות הילדים מאכילים ומלטפים את הצאן. לומדים על יצור החלב ושיטות החליבה של פעם לעומת היום, כשהתלמידים מתנסים בידיהם בחליבת עז. בהמשך הילדים מגבנים גבינה מחלב. כמו כן ייצוג הצמר ודרכי עיבודו בשילוב עבודת יצירה של התלמידים בצמר הטבעי. לסיום יכינו התלמידים פיתות אותם יאכלו עם הגבינה שהכינו וישתו חלב שוקו.

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה לבאר יעקוב

ü             פעילות כ-3 שעות (09:15- 12:30) –

ü             מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

 

תאריך הטיול 17/03/05

טיול כיתות ב         

עולם הדבורה במושב משמרת שבשרון

    תכנים:

 

 

הדבורה - הפעילות במקום כולל סיור ספארי דבורים בטעם של דבש. הכרת משפחת הדבורים בשילוב עם תצפית בכוורת דבורים פעילה בשדה כשהתלמידים נמצאים מוגנים בסוכת רשת, חקר המשפחה תוך התבוננות במלכה כוורת לימודית מזכוכית. לימוד מלאכת רדית הדבש במכון הרדייה הגדול ביותר בשרון. השתתפות במשחק תפקידים בו התלמידים הופכים לדבורים ומתנסים באיסוף צוף מהפרחים. לביקור באתר

 

 

 

לוח זמנים:

ü            יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü            נסיעה למושב משמרת

ü            פעילות כ-3 שעות (09:15- 12:30) –

ü            מדריך באתר לכל כיתה

ü            סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

 

טיול כיתות ג       

נהייה כולנו חלוצים תאריך הטיול 27/02/05

החצר הישנה, קיבוץ עין-שמר.

    תכנים:

 

 

החצר הישנה, קיבוץ עין שמר - פיסת היסטוריה המחזירה אותנו לימי ראשית ההתיישבות. כאילו שבים במנהרת הזמן אל הימים ההם, אל המקום היחידי בארץ שבו נשתמרה ושוחזרה במדויק חצר מימי "השומר" ו"גדוד העבודה".

דרך התנסות וחוויה יפגשו התלמידים עם אורח חייהם של החלוצים, חשיבות עבודת הצוות וההתחשבות ההדדית. במרכז הדיון: העבודה בקיבוץ של אז ובקיבוץ של היום.

הפעילות משלבת התנסות במספר תחנות:

מקומות העבודה של פעם - הילדים יתלבשו כחלוצים ויצאו לעבודה

במספר תחנות – מומלץ להביא מצלמות

בנית אוהלים – עבודה הדורשת שיתוף פעולה ועבודת צוות.

חריש – רתומים למחרשה יחרשו התלמידים תלמים באדמה.

שמירה – כשרובים בידיהם מתרוצצים השומרים ומגנים בעוז על העובדים.

כביסה – את הכביסה במשותף יעשו בנים ובנות

הטיול בשילוב ביקור במוזיאון הקיבוץ המציג את אותם ימים באותנטיות מקסימה. זה אתר חי ותוסס והמבקרים בו נוגעים, טועמים ונזכרים. כבר בכניסה מפגש מרגש עם ימי ההתיישבות החלוצית, ביקור בחדר האוכל המקורי ובמאפייה הפעילה ונשמע את סיפורי הימים והלילות של אז ... הילדים יחוו פעילות של פעם, ילושו בצק ויכינו לחמניות. ועוד שם הרכבת החיג'אזית מימי הטורקים (רכבת אמיתית לחלוטין!) בה ניסע בשדות הקיבוץ.

 

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה לקיבוץ עין שמר

ü             פעילות כ-3 שעות (10:00- 13:00) – מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 14:30

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

בקרו באתר באינטרנט של החצר הישנה

 

טיול כיתות ד  

הרי יהודה

ומחזור המים בטבע תאריך הטיול 08/05/05

מערת הנטיפים והסטף.

 

 

 

תכנים:

 

במחזור המים בטבע, השמש מאדה את המים, אדי המים מתעבים בשמים לעננים ויורדים כמשקעים כמו: גשם, ברד, שלג וכו'. חלקם של המשקעים זורם בנחלים לים, חלקם אף מתאדה חזרה ואילו חלק אחר של המשקעים מחלחל לתוך האדמה אל  התהום. בסיור – מערת הנטיפים- נראה מבעד לחלון בתוך האדמה כיצד זורמים המים. במעיינות הסטף נראה כיצד המים יוצאים מהסלע.

 

חלון אל תוך האדמה - באחד מימי מאי 1968 הדהד קול פיצוץ במורדותיהם המערביים של הרי יהודה. לכאורה, פיצוץ נוסף במחצבת הרטוב, שייעודה לספק חצץ לבנייה. אלא שפיצוץ זה חשף פתח קטן לעולם קסום ומופלא, שהיה חבוי במעבה האדמה, נסתר מעין אדם – מערת הנטיפים. לאתר שמורת מערת הנטיפים.

 

היווצרות מערת נטיפים: במהלך השנים, מי הגשם הרווים בפחמן דו חמצני (ההופך אותם לחומצה) ממיסים את הסלע וחור תת-קרקעי נוצר. בשלב הבא אותו, גיר מומס מהסלע, מתגבש בתקרת המערה לנטיף ובקרקעית המערה לזקיף. יש וזקיף נושק לנטיף, והשניים מתחברים לעמוד. לעתים נוכל להבחין במקום המפגש ולעתים מיזוגם מושלם. לעתים מתחברים כמה עמודים לפרגודים ולמסכים, המחלקים את חלל המערה לכמה חללים משניים.

 

מעיינות הסטף -  מסלול קל להליכה בנוף הררי מיוער ומעובד בחלקות שלחין הכולל תצפית יפה על מבואותיה המערביים של ירושלים. במקום שרידי ישוב ישן ושני מקורות מים (עין ביכורה ועין סטף). אנו ניכנס למעין השכבה עין סטף. לאתר המתאר את הסטף

 

נטיף וזקיף שלעולם לא יפגשו (כי התיבשו)

לוח זמנים:

ü   יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü   נסיעה למערת הנטיפים 10:00 ארוחת בוקר וסיור מודרך במערה 10:30-11:30

ü   נסיעה למעיינות הסטף ובשילוב מסלול הליכה אל המעיינות כולל ארוחת צהרים 12:30-14:30

ü   סיום בבית הספר עד 15:30

 

ציוד לתלמיד: שתי ארוחות, בקבוק מים, נעלים נוחות להליכה,

ציוד מיוחד: פנס, נעלים לכניסה למים, גרבים ומכנסים להחלפה.

 

 

 

טיול כיתות ה        תאריך הטיול 10/04/05

מישור החוף הצפוני מישור חוף הגליל דתות ומעוטים בגליל

תכנים: סובלנות, הכרת השונה וזכתו לקיום, בעקבות דתות ומיעוטים בגליל.

 

המסלול: בדרכנו צפונה נחנה לארוחת בוקר בגני הנדיב שבשולי המושבה זכרון יעקוב(1). הטיול ימשיך אל הר הכרמל לתצפית צפונה מגבעת ההגנה(2) אל מערב הגליל, מישור חוף הגליל ומפרץ חיפה. נרד לחלקו המערבי של עמק יזרעאל, המנוקז על-ידי נחל הקישון אל הים התיכון, בדרכנו אל שמורת הטבע עיינות אפק (3). לאחר מופע אור קולי בתחנת הקמח שבמקום נצא לסיור רגלי קצר שחלקו עשויי גשרוני עץ הבנויים מעל פני המים. בדרכנו לעיר הנמל עכו (5) נעצור לביקור בגנים הבהאים (4) הסמוכים. בעכו נערוך סיור קצר ליד המגדלור והחומה שהגנה על העיר.

מפת הטיול

 

מסלול הטיול: 1. גני הנדיב, 2. כרמל – גבעת ההגנה, 3. שמורת טבע עין אפק, 4. הגן הבהאי, 5. עכו העתיקה.

 

 

 

שמורת הטבע עין אפק, הסמוכה לקריית ביאליק, היא שריד אחרון לנופי ביצות נחל נעמן, שהיו בעבר בעמק עכו. בתחום השמורה נובעים מקורותיו של נחל הנעמן. שביל העץ המתוח מעל לביצה עובר בין צמחי גדות אופייניים כמו עצי ערבה, משוכות פטל קדוש, קנה מצוי וסוף מצוי. בתוך המים צפים צמחי מים.

 

הגנים הבהאים - בדרך לעכו נכנס לביקור קצר בגנים הבהאים שבמרכזם מקום קבורתו של בהא אוללה – מירזה חסיין עלי.  במקום זה בילה את שנותיו האחרונות לאחר ששוחרר מכלאו בעכו. הבהא אוללה (זוהר האל) מייסד הדת הבהאית (שמקורה בפרס) הדוגלת בחיים המשתלבים בטבע והסביבה וליופי תפקיד נכבד. גן נוסף מפורסם נמצא במורדות הכרמל ובמרכזו מקדש בעל הכיפה המוזהבת, מהמבנים היפים ביותר במזרח התיכון, והפך לסמל התיירות של העיר חיפה. מידע נוסף על הבהאים,  סיור וירטואלי בגנים בחיפה

 

עכו שוכנת בחלקו הצפוני של מישור החוף הצפוני. מקור השם עכו אינו ידוע, אבל ככל הנראה אינו שמי. המצרים השתמשו בו כבר לפני כ-4000 שנה.. בתקופת המקרא עכו מוכללת בשבט אשר ובשנת 701 לפנה"ס היא משמשת תחנה במסעו צפונה של סנחריב מלך אשור. בשנת 333 לפנה"ס היא נכבשה על ידי אלכסנדר מוקדון והיוונים ישבו בה. בשנת 261 לפנה"ס שמה הקדום מוחלף בפתולומיאוס על שם תלמי השני שמלך במצרים. בתקופה החשמונאית עכו הייתה עיר נכרית ונחשבה עויינת ליישוב היהודי. בתקופת הצלבנים, גדלה העיר מכיוון שהצלבנים האירופאים השכילו לנצל את הפוטנציאל האדיר של העיר כנמל למסחר מפותח, ודרכה שמרו על קשר עם ארצות המוצא שלהם וכן עם ארצות שאיתן סחרו. למעשה, משנת 1191, הפכה העיר לבירתה של הממלכה הצלבנית, מאחר ואלו לא הצליחו לכבוש את ירושלים מחדש מידי צאלח אלדין.

 

בטיול נלך לאורך החומה המערבית ונשמע על מעלליו של אחמד אל-גאז'ר (הקצב) שהיה מושלה הטורקי של העיר עכו. כמו כן, נספר את סיפור לוחמי המחתרות שהיו כלואים במצודת העיר. אז, בתקופת המנדט הבריטי נכלאו בכלא זה מאות מחברי המחתרות היהודיות, ביניהם גם אישים כמו זאב ז'בוטינסקי, שנלחמו בבריטים למען הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. ב4- בחודש מאי 1947 נערכה פריצה נועזת לכלא ע"י לוחמי האצ"ל. שוחררו 14 לוחמים שהיו כלואים בכלא ובקרבות שנערכו מחוץ לכלא נהרגו 3 לוחמים מהכוח הפורץ ושישה מהבורחים נלכדו. שלושה מתוכם הוצאו להורג בתליה בין כתלי הכלא.

ללמוד על עכו, אתר עכו העתיקה, אתר העיר עכו, אתר מרשים המסביר על אמת המים לעכו

 

לוח זמנים:

ü      יציאה מבית הספר בשעה 8:30  

ü      חניון גן הנדיב בו נערוך את הפסקת ארוחת הבקר (10:00-9:30)

ü      תצפית מגבעת ההגנה שבהר הכרמל צפונה (10:45-10:30)

ü      ירידה מהכרמל בציר נשר ונסיעה אל שמורת הטבע עין אפק

ü      סיור באתר בשילוב מופע אור קולי על תולדות השמורה (11:30-13:30) כולל ארוחת צהרים

ü      סיור רגלי בגן הבהאי שליד עכו 14:30 15:15

ü      באזור עכו סיור תצפיות מחומת עכו 15:30-16:30

ü      סיום בבית הספר עד –19:30

 

ציוד לתלמיד:  כובע, נעלים נוחות להליכה, בקבוק 1.5 ליטר מים, שתי ארוחות

חשוב- לצורך הביקור בגנים הבהאים צריך להגיע בלבוש צנוע בכולל מכנסיים ארוכים, חולצה עם שרוולים ולא גופיה, ולא חולצות בטן!

 

טיול כיתות ו        תאריך הטיול 15/05/05

הגלבוע, עמק הירדן והכינרת

מסלול: ארוחת בקר באנדרטת משמר הגבול (1), סיור פריחה ותצפית בגלבוע מהר ברקן (2), חווית נהריים בגשר הישנה (3) ביקור בבית הקבורות של כינרת על חוף הכינרת בו קבורות גם רחל המשוררת ונעמי שמר (4).

תכנים: הגלבוע - במקום עליו נאמר

הֲרֵי בָגִּלְבּוֹעַ אַל-טַל וְאַל-מָטָר עֲלֵיכֶם וּשְׂדֵי תְּרוּמוֹת
כִּי שָׁם נִגְעַל מָגֵן גִּבּוֹרִים: מָגֵן שָׁאוּל בְּלִי מָשִׁיחַ בַּשָּׁמֶן

שם פורח אירוס הגלבוע.

אנו נעלה לפסגת הר ברקן (2) ובתצפית צפונה נראה פרוש למרגלותנו עמק יזרעאל ובית שאן.

מפת הטיול

אתרי הטיול:    1. אנדרטת משמר הגבול, 2. גלבוע, הר ברקן, 3. חווית נהריים בגשר הישנה,

4. בית הקברות של כינרת על חוף הכינרת בו גם קבורות רחל המשוררת ונעמי שמר.

חצר גשר הישנה מספרת את תולדות ההתיישבות היהודית באזור מאז ראשית המאה ובמיוחד את סיפור קרבות גשר במלחמת העצמאות. הישוב הראשון שעמד, באפריל 1948, בפני מתקפה של צבא סדיר- הלגיון הערבי הירדני, ועם הכרזת העצמאות במאי, במוקד הפלישה העיראקית כפי שנלמד במקום בעזרת במקום חיזיון אור-קולי. בין השרידים ששרדו מהקיבוץ - בונקר הלוחמים המקורי של חברי קיבוץ גשר שהוסב למוזיאון ייחודי תת קרקעי. במקום מבנה תצפית הפונה לכיוון ירדן משקיף על נהר הירדן, הגשרים ותחנת הכח נהריים.

 

מיצג "חווית נהריים": דגם גדול וחדשני הממחיש את פעולת מפעל החשמל שהפיק חשמל ממי שני נהרות- הירמוך והירדן. מערכת פועלת של סכרים וגשרים, מצודת המים ובית הטורבינות בתוך חוויה של צלילים, מיצגים אור-קוליים, זרימת מים ומשחקי אור וצבע. מיצג "חווית נהריים" הוקם על פי תפיסה חזותית מהמתקדמות בעולם. להתרשמות השתמשו בקישור לאתר

 

בית הקברות של כינרת -  בית קברות לחוף הכינרת, ממזרח לקיבוץ כינרת. במקום נמצאים קבריהם של אנשי החווה, המושבה והקבוצה. כאן נקברו המשוררת רחל, ברל כצנלסון, ולאחר מכן הובאו לכאן עצמותיהם של כמה מהוגיה ומנהיגיה של תנועת העבודה והמקום היה למעין פנתיאון שלה. במקום קבורים גם 19 מילדי הפועלים התימנים שעבדו בחוות כינרת ומתו כאן, ופליטי מושבות יהודה שגורשו לגליל במלחמת העולם הראשונה. ב-26 ביולי 2004 נקברה כאן גם המלחינה והפזמונאית נעמי שמר שנולדה בקבוצת כינרת.

 

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה דרך כביש 6 לארוחת בוקר וסיור באנדרטאת משמר הגבול ( 09:45-10:15)

ü             נסיעה לגלבוע

ü             סיור תצפיות מראש הר ברקן שבגלבוע (11:00-12:30)

ü             ביקור באתר גשר הישנה (13:00-14:30) ארוחת צהרים עד 15:00

ü             סיור בבית הקברות כינרת 15:45 15:15

ü             טיול בדגניה, אתר הטבילה ירדנית בהתאם לזמן הנותר

ü             סיום בבית הספר עד 18:30

 

ציוד לתלמיד:  כובע, נעלים נוחות להליכה, בקבוק 1.5 ליטר מים, שתי ארוחות