לאתר ישומי מדע

תחזית מזג אוויר

מסלולי טיולים

 

 

כיתות א,   כיתות ב,   כיתות ג,   כיתות ד,   כיתות ה,   כיתות ו

בית הספר הממלכתי ע"ש "דוד רמז", יהוד

תוכנית הטיולים לשנת הלימודים תשס"ה

"אנשים שנולדו כאן, גדלו ולחמו כאן, יתנתקו מהמקום אם לא יזרע וישתל בהם השורש העמוק שיאפשר להם לדעת ולהאמין בשביל מה אנחנו כאן" מדברי זבולון המר ז"ל

 

 

 

 

תלמידים והורים יקרים

אנו שמחים להציג בפניכם את הטיולים בדגש הכבוד ההדדי ושיתוף הפעולה בין אדם לסביבה שנאמר "לא מקמו של אדם מכבדו אלא אדם מכבד מקומו" (מסכת תענית כ"א). כל זאת, במטרה, שמהכרות עם הסובב ומרכיביו, יבינו התלמידים את הצורך לכבדו ולשומרו.

 

המנהלת ורד אחידב עזריאל

רכזת הטיולים, חוה מן

והצוות החינוכי

 

מסלולי טיולים

כיתות א,  כיתות ב,   כיתות ג,   כיתות ד,   כיתות ה,   כיתות ו

לשירותכם בכל מידע נוסף,  ד"ר רוני טייכר, ישומי מדע

 

 

טיול כיתות א

הכרת הכבשה ומשק החלב תאריך הטיול 08/06/05

טל טלה, באר-יעקוב.

 

    תכנים:

 

בחג השבועות, המכונה גם חג הביכורים, היו נוהגים להביא בכורי מוצרי חלב. מדוע לפני חג שבועות היה מחסור בחלב? בעבר, לפני חג שבועות היה מחסור בחלב היות והגדיים והטלאים, שנולדו באביב, ינקו חלב ורק לאחר שנגמלו ניתן היה לחלוב את העיזים והכבשים ולהכין מהחלב את מוצריו, כך שלקראת חג שבועות יצרו את מוצרי החלב הראשונים ומהם הביאו ביכורים.

 

בטיול לדיר גדול ופעיל של כבשים ועזים (למעלה מ-400 ראשי צאן), נערוך פעילות רב חושית המשלבת הכרות עם משפחת הצאן עם החלב ומוצריו. בפעילות הילדים מאכילים ומלטפים את הצאן. לומדים על יצור החלב ושיטות החליבה של פעם לעומת היום, כשהתלמידים מתנסים בידיהם בחליבת עז. בהמשך הילדים מגבנים גבינה מחלב. כמו כן ייצוג הצמר ודרכי עיבודו בשילוב עבודת יצירה של התלמידים בצמר הטבעי. לסיום יכינו התלמידים פיתות אותם יאכלו עם הגבינה שהכינו וישתו חלב שוקו.

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה לבאר יעקוב

ü             פעילות כ-3 שעות (09:15- 12:30) –

ü             מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

ואן גוך - קציר

טיול כיתות ב                          תאריך הטיול 01/06/05

בזיעת אפייך תאכל לחם בקיבוץ ניר אליהו שבשרון

    תכנים:

בחג שבועות תעשה לך ביכורי קציר חיטים – הפעילות בקיבוץ ניר אליהו תחל בקציר שיבולי החיטה בשדה, במהלך הפעילות נכיר את כל השלבים במחזור החקלאי ונתנסה בחלקם, כמו חריש, קציר, הפרדת גרגרים, טחינה לקמח באבני הריחיים, כולל אפיית פיתות בשילוב הצגת תיאטרון בובות מקורי.

ניתן לגלוש ולהרחיב בנושא חג שבועות באומנות

 

 

לוח זמנים:

ü            יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü            נסיעה למושב משמרת

ü            פעילות כ-3 שעות (09:15- 12:30) –

ü            מדריך באתר לכל כיתה

ü            סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים, לעבודה בשדה - נעלים סגורות ומכנסיים ארוכות, קרם הגנה מהשמש

 

 

שמורת נחל המערות – מערת הנחל

טיול כיתות ג                                                                  תמונות מהטיול לעין שמר

בעקבות האדם הקדמון תאריך הטיול 19/05/05

טיול לשמורת הטבע נחל המערות.

   

תכנים:

 

בגדה הדרומית של נחל מערות, הנמצא בשיפוליו המערביים של הכרמל, התגלו מערות שבהן נמצאו שרידים ועדויות לפעילות של האדם הקדמון. ייחודה של השמורה בכך שהממצאים מעידים על תופעה נדירה בעולם, קיומו של רצף יישובי שנמשך כ - 1,000,000 שנים. במקום נמצאו מספר מערות כמו: מערת התנור, הנקראת כך על שום פתח שנפער בתקרתה ומשווה לה צורה של ארובה, במערת גמל יש תערוכה המוקדשת לחיי היומיום של האדם הקדמון, ובמערת נחל. בטיול נכיר את האדם הקדמון בכרמל על ידי סיור במערות והתנסויות הקשורות באורך חייו.

 

אתם מוזמנים לגלוש אל האתר המציג את המערות והמחקר שנערך בהן

 

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה לקיבוץ שמורת נחל המערות

ü             פעילות כ-3 שעות (10:00- 13:30) – מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 14:30

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

 

 

טיול כיתות ה-ו        תאריך הטיול 23/05/05

בעיקבות אליהו הנביא בכרמל ובעמק יזרעאל – ואל מקורות המים שבאיזור

תכנים: הגיאוגרפיה של צפון הארץ, סיפורי התנך סביב אליהו הנביא, מקורות המים – הפקת מים וניצולם.

 

המסלול: בדרכנו צפונה נחנה לארוחת בוקר קרן הכרמל – מנזר המוחרקה (1) המקום בו ניצח אליהו את נביאי הבעל, בשילוב תצפית צפונה לעמק יזרעאל והגליל. הטיול ימשיך אל רמות מנשה לטיול בנחל השופט (2)  הזורם ומוצל. נעבור ליד תל מגידו (3), אחת מהערים המבוצרות של שלמה המלך. נמשיך בנסיעה אל  לתל יזרעאל והמעין שלמרגלותיו (4) המקום מוזכר בתנך בהקשר למלך אחאב שחשק בכרם של נבות היזרעאלי, ועל זה הוכיח אותו אליהו הנביא.

מפת הטיול

 

מסלול הטיול: 1. קרן הכרמל, 2. נחל השופט, 3. תל מגידו, 4. תל ועין יזרעאל.

 

גיאוגרפיה
הכרמל הוא ההר היחיד בישראל (להוציא רכס הסולם) מגיע עד לים. צורתו כעין משולש שקדקודו בצפון.שטח הכרמל כ-220 קמ"ר. פסגת הכרמל, ליד עוספייה, מתנשאת לרום 546 מ' מעל פני הים. בגלל קרבתו לים, הרכס מבותר בנחלים רבים ותלולים.המסלע של הכרמל הוא בעיקרו גיר ודולומיט - סלעים קשים הנוטים לחלחל. לפיכך, למרות הריבוי היחסי של המשקעים בכרמל, מעטים בו המעיינות, דבר שגרם למיעוט יישובים בתקופות קדומות. העיר חיפה מכסה חלקים ניכרים מצפון הכרמל. יישובים מרכזיים: חיפה, טירת כרמל, עוספיה ודליית אל כרמל

רמת מנשה היא אזור של גבעות, מדרום לכרמל.מבחינה גיאולוגית זהו קער, שהתכסה בשכבות של סלע קירטון - סלע רך שאינו נוטה לחלחל. לפיכך, ברמת מנשה מרובים המעיינות, אך שפיעתם דלה.יישובים מרכזיים: יקנעם.

עמק יזרעאל איזור מישורי המפריד בין הרי הגליל בצפון להרי השומרון (גלבוע), רמות מנשה והכרמל שמדרום.

נחל השופט (על שם קיבוץ עין השופט, אשר הוקם בשנת 1937 על גבעת ג'וערה ונקרא על שם שמו של השופט לואיס ד. ברנדייס.) מקום יפהפה ברמות מנשה, בו המים זורמים כל השנה, תופעה נדירה בארצנו, וכל זאת הודות למעיינותיו הרבים. בטיול, נעבור דרך מספר מעיינות, עין חשרת (עין אמי) - המעין נובע ליד משטח סלע גדול ובהיר. המים נובעים כאן מ- 3 ניקבות חצובות, שתיים קטנות ואחת גדולה, שנובעת לתוך בריכה ריבועית. הסלע שמעל לנביעה נחצב כמו קשת. יש החושבים שזהו חלק מנימפיאון רומי שבו קיימו פולחן מים ומתחת לקשת הוצב פסל האל שלכבודו נערך הפולחן. קיבוץ הזורע טיפח את סביבת המעיין לזכרו של אמי ברנר, חבר הקיבוץ, שנפל בעת מילוי תפקידו. בהמשך נגיע למפל בנחל השופט  אל פינת חמד - מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה יפה.  טחנת הקמח - מהבריכה נצעד במורד הנחל, במקביל לערוץ. נחלוף על פני סכר, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים ונמשיך בתוך מנהרות חשוכות וקרירות של קנים אל חורשה יפהפייה, בה נמצאים בגלל טחנה זו ובגלל אחרות שמצויות בסביבה קראו ערביי הסביב לנחל ואדי טוואחין (נחל הטחנות). ליד הטחנה שלט קטן המנציח את שמו של יהושע מרקס, חבר קיבוץ הזורע שנפל בגוש עציון במלחמת העצמאות. מהטחנה עולה שביל קצר במדרון, בחזרה היישר לעין חשרת.

 

עין יזרעאל מזוהה עם המקום שבו אסף שאול המלך את בני ישראל לקראת הקרב האחרון שלו עם הפלשתים ("ויקבצו פלשתים את כל מחניהם אפקה וישראל חונים בעין אשר ביזרעאל", שמואל א', כ"ט 1).  ובאיזור זה היה כנראה כרמו של נבות היזרעאלי, שבו חשק אחאב המלך (מלכים א' כא'). אליהו הנביא, בשם האלוהים, מוכיח את אחאב על פגיעתו בנבות "הרצחת וגם ירשת?".

לרגלי התל נמצא המעין, אל המעיין מגיעה נקבה שנחצבה להגדיל את שפיעת המים ולתוכה נכנס ובעזרת פנס נחקור אותה עד ליציאה. המים הזורמים ממשיכים אל בריכה נקייה ויפה, בצל העצים הגבוהים. בלב הבריכה מבנה ישן, שאיכלס פעם משאבה ובשוליה נשכשך רגלים.

 

לוח זמנים:

ü      יציאה מבית הספר בשעה 8:30  

ü      חניון המוחרקה בו נערוך את הפסקת ארוחת הבקר (10:00-10:30)

ü      תצפית מהמוחרקה שבהר הכרמל צפונה (10:30-11:00)

ü      ירידה מהכרמל בציר יוקנעם ונסיעה אל נחל השופט

ü      טיול רגלי לאורך הנחל והמעיינות (11:00-13:00) כולל ארוחת צהרים

ü      נסיעה אל תל יזרעאל דרך תל מגידו  13:30 14:00

ü      כניסה למעיין + הפעלה 15:30 – 14:00

ü      סיום בבית הספר עד –17:30

 

ציוד לתלמיד:  כובע, נעלים נוחות להליכה, בקבוק 1.5 ליטר מים, שתי ארוחות

חשוב- לצורך הכניסה למעיין יש להצטייד בפנס נעלים/סנדלים לכניסה למים ומכנסיים להחלפה.