מגזין רגעים  יולי 2004

הכל על הקול - שעשועים עם חוש השמיעה  / ד"ר רוני טייכר

הקול הינו מאמצעי התקשורת העיקרים להעברת מידע ולהבעת רגשות אצל בני האדם והוא גם משמש בתפקיד זה בין בעלי החיים. בטבע נשמעים קולות טבעיים המגיעים ממקורות שונים ומגוונים כמו: מציוץ ציפורים ומגלי הים ועד קולות הרעמים בליל סערה. לקולות טבעיים אלו הוסיף האדם קולות מלאכותיים, המסמלים את הקדמה והטכנולוגיה, כמו: כלי רכב ממונעים, מטוסים, רכבות, מכונות בתעשייה, מכשירי חשמל ביתיים, וכמובן הטלוויזיה והרדיו. קולות חדשים אלו אחראיים ליצירת מפגע הרעש המפריע לשמיעת האדם ואיכות חייו. הנזק הגדול של הרעש נובע מהיותו חלק בלתי נפרד מחיינו, עד כדי כך שאין אנו מודעים, במקרים רבים, לעוצמתו ולנזק שהוא גורם לסביבה ולחיים בה. בכתבה זאת נציג, בעזרת עדי, גלעד, נועם ואורי מספר פעילויות הקשורות בקול כמו: כיצד עובר הקול בצינור? והאם הקול יכול לעבור דרך חוט? איך יוצרים קולות עם חוט הקשור רק בצד אחד? האם ניתן לזהות חומרים שונים לפי הקולות שהם משמיעים? כל היצירות שבכתבה נעזרות בחומרים המצויים בבית ובחלקן אף נדרשת עזרת מבוגר ויש לפעול בזהירות.

 

טלפון צינור

עלינו להצטייד: ב-2 משפכי פלסטיק, צינור פלסטיק בקוטר של כ-1 ס"מ באורך של כ-3 מטר.

ההכנות הפשוטות: לנעוץ את המשפכים בקצוות צינור הפלסטיק כשהמשפכים משמשים כאפרכסות לטלפון.

צור קשר: כפי שניתן לראות בתמונה עדי, גלעד, נועם ואורי משוחחים בטלפון צינור. במקרה זה בו נעשה השימוש בצינור הפלסטיק, אין חובה למתוח את הצינור בין שני המשתמשים. בזמן השיחה, האחד מקרב את המשפך לפיו ומדבר ואילו השני מקרב את המשפך לאוזנו ומאזין ואחר כך מחליפים בתפקידים. במידה ומכינים שתי ערכות זהות אזי ניתן לדבר ולהאזין בו זמנית מבלי לשנות את מיקום את המשפכים ליד הפה והאוזן בזמן השיחה.

מה קורה? בזמן השיחה, הקול שאנו משמיעים הרעיד את האוויר שבמשפך והאוויר המשיך לרעוד בחלל הצינור תוך שהוא מתקדם עד לקצהו של הצינור. בעזרת המשפך השני מוגבר הקול היוצא, שעבר דרך הצינור.

 

 

 

טלפון חוט

עלינו להצטייד: ב-2 גביעי פלסטיק (כמו של דברי חלב), חוט באורך של כ-3 מטר, מסמר, שתי סיכות משרדיות, מדבקות צבעוניות.

ההכנות הפשוטות: בזהירות ובעזרת מבוגר, יש לנקב את תחתית הגביעים בעזרת המסמר. יש להשחיל את החוט בין הגביעים, כשהגביעים משמשים כאפרכסות לטלפון. לקשור את הסיכות המשרדיות בקצוות החוט, במטרה שהחוט לא ינתק גם בזמן מתיחת הגביעים בעת השיחה. ניתן לעטר במדבקות צבעוניות.

צור קשר: כפי שניתן לראות בתמונה עדי, גלעד, נועם ואורי משוחחים בטלפון חוט כאשר החוט מתוח ביניהם (החוט חייב להיות מתוח בזמן השיחה). האחד מקרב את הגביע לפיו ומדבר ואילו השני מקרב את הגביע לאוזנו ומאזין, אחר כך מחליפים בתפקידים. במידה ומכינים שתי ערכות זהות אזי ניתן לדבר ולהאזין בו זמנית מבלי לשנות את מיקום את הגביעים ליד הפה האוזן בזמן השיחה.

מה קורה? בזמן השיחה, הקול שלנו הרעיד את האוויר בגביע הראשון, וכתוצאה מכך רעד גם הגביע עצמו והוא משמש בתפקיד המיקרופון. הגביע הרעיד את החוט, הרטט יתקדם לאורך החוט רק ובמידה והחוט יהיה מתוח, לכן חשוב למתוח את החוט בזמן השיחה. הרטט, שעובר בחוט המתוח, מרעיד את הגביע השני וזה מרעיד את האוויר שבתוכו ויוצר מחדש את הקול, שנאמר אל הגביע הראשון, לפיכך משמש הגביע השני כרמקול.

 

 

מנגנים על חוט

עלינו להצטייד: בפחית שימורים או גביע פלסטיק, מסמר, חוט באורך של כ-1 מטר, ומדבקות צבעוניות.

ההכנות הפשוטות: בזהירות ובעזרת מבוגר, יש לנקב את מרכז תחתית פחית השימורים או גביע הפלסטיק. להשחיל את החוט ולקשור כשהקשר נמצא בתוך הכלי ואילו הקצה השני של החוט חופשי. ניתן לעטר במדבקות צבעוניות.

מנגנים: בתמונה ניתן לראות את דרך החזקת הפחית. יש להרטיב תחילה את החוט ואת היד המנגנת. יש להחזיק את הפחית ביד אחת וביד השניה להחליק עם יד מהודקת על החוט מהפחית לכיוון קצה וכך מספר פעמים להפקת צלילים.

מה קורה? הפעם יצרנו את הרטט בחוט בצורה פיזית, כתוצאה מהעברת היד על החוט. הרטט בחוט המתוח הרעיד את פחית השימורים וזאת הרעידה את האוויר שבתוכה וכך נוצר הקול (רמקול) כמו בקצה של טלפון חוט. יש לציין שבעוד שבטלפון החוט הקול שלנו, בעת הדיבור הרעיד את החוט ואילו בחוט עם הפחית, הינו אנו שהרעדנו את תחילת החוט ולא הקול.

 

 

מי אני

עלינו להצטייד: במספר קופסאות אחידות, סגורות ואטומות, חרוזים, אבנים, חול, תירס, סיכות משרדיות ומדבקות צבעוניות.

ההכנות הפשוטות: להכניס לכל קופסא חומר אחר ולסגור היטב שלא יפתח. ניתן לעטר במדבקות צבעוניות.

משחקים ומקשיבים: משחק ראשון: יש לנענע את כל אחת מהקופסאות ולנסות לזהות לפי הצליל הנשמע את תוכן הקופסא, לאחר מכן פותחים את הקופסא ובודקים. משחק שני: מכינים שני סטים זהים של קופסאות (כל שתי קופסאות מכילות את אותו החומר בתוכן) והאתגר הוא לזהות ולאתר את כל זוגות הקופסאות על פי הצלילים בלבד.