הפעלת גיבושונים לחיזוק הקשר בין המשתתפים בקבוצה

 

מוזיאון מדע על גלגלים עורך גיבושונים לחיזוק הקשר בין המשתתפים (ילדים או הורים וילדים) בכל מקום -  בגן ציבורי בבית הספר או כטיול משפחות חוויתי קצר / ארוך לכל המשפחה, המשולב בהדרכה, הפעלה ויצירה.

 

פנו עוד היום לד"ר רוני טייכר ותחסכו מעצמכם זמן יקר - 09-7440271  או 050-2739788  צור קשר             

 

v      גיבושונים לדוגמא (ניתן לשלב מרכיבים מגיבושים שונים): גיבושון מדעית חווייתי, גיבושון חוויתי - הפנינג עפיפונים לכל המשפחה,

v      גיבושונים בטיולי משפחות לדוגמא: טיול משפחות בסתיו או בקיץ לחוף הים הסלעי בגבעת אולגה, טיול משפחות בחורף לדיונה באשדוד או הדיונה בקיסריה, לשלולית ברקת ומערת תנשמת, טיול משפחות באביב לשמורת האירוסים / שלולית, לנחל אלכסנדר, לשמורת המסרק, לשמורת מערת התאומים, לשטחים הפתוחים של גן הנדיב.     טיולי משפחות נוספים   טיולי העונה

 

20081206114004.jpg

גיבושון מדעי חווייתי:

המטרה: הפעלה חווייתית המשלבת תוכן, ספורט, עבודת צוות וכייף

בתוכנית:   

א. בונים מדינה: דוגמאות למשחקי ספורט היתולי (הקבוצה מתחלקת ל-3-4 קבוצות).

1.        המוביל הארצי - מביאים מים מהכינרת בעזרת 2 כוסות ורגלים צמודות.

2.        תפילת הגשם במעגלים (לאחר שיבשנו את הכינרת) עם בלונים מלאים במים.

3.        הזורעים בדמעה ברינה יקצרו: מביאים תפוחי אדמה מהשדה – במריצות אנושיות.

4.        מביאים לשוק את תפוחי האדמה - קפיצה בשקים.

5.        מלאו אסמנו בר: מובילים את היבול לאסמים - משיכת חבל.

6.        חומה ומגדל: בונים מעגל ילדים - חומה ומגדל חי גבוה. (אפשרות)

7.        דגל למדינה: מעצבים דגל בצורת פסל חי של ילדים. (אפשרות)

ב.  הפנינג קסמי מדע – ניסויים שנראים כמו קסמים אך יש להם הסבר מדעי בהשתתפות הילדים (במידה והילדים מכירים ניסויי אז מדלגים עליו). ניסויים לדוגמא (ביצוע לפי הזמן): מנפלאות הקרח היבש – השמעת צליל עם כף מתכת, ניפוח בלון, בועות סבון לבנות ועוד, אוויר תופס מקום - ניפוח בלונים בתוך בקבוק (עם ובלי חור), שיפוד בתוך בלון, ישיבה על כיסא פקיר 360 מסמרים, ניפוח בלון סגור בתוך כלי סגור – בוואקום, הפיכת בקבוק מלא במים כשהוא מכוסה בפיסת ניר, הכנסת ביצה לתוך בקבוק והוצאתה, שינויי צבע בסביבה חומצית בסיסית, איך להעמיד 12 מסמרים על גבי מסמר אחד ללא מגנט דבק וכו' - שיווי משקל ועוד

ג.  יוצרים ביחד (יש לבחור אפשרות אחת)

1.    סיליפאטי: פולימר שמכינים מדבק, מלח בוראקס, צבע ומים. נוצר חומר גמיש כמו "דביקי" אך לחלוטין אינו דביק.

2.    ליצן שיווי משקל: משחק מדעי בנושא שיווי משקל אותו מניחים על היד, ראש וכל מקום והוא אינו נופל – שומר על שיווי משקל – 100% הצלחה שלא נופל.

3.    שינויי צבע חומצה ובסיס: כל משתתף מקבל מבחנה וטפטפת ובעזרתם חוקרים את שינויי צבע מיץ הכרוב הסגול בסביבת חומץ וסודה לשתיה. המבחנה והטפטפת נשארים בידי המשתתף לניסויי חוזר בבית.

 

הפנינג עפיפונים לכל המשפחה

המטרה: הפעלה חווייתית המשלבת תוכן, ספורט, עבודת צוות וכייף

בתוכנית:   

א. בונים מדינה: דוגמאות למשחקי ספורט היתולי (הכיתה מתחלקת ל-3-4 קבוצות).

1.        המוביל הארצי - מביאים מים מהכינרת בעזרת 2 כוסות ורגלים צמודות.

2.        תפילת הגשם במעגלים (לאחר שיבשנו את הכינרת) עם בלונים מלאים במים.

3.        הזורעים בדמעה ברינה יקצרו: מביאים תפוחי אדמה מהשדה – במריצות אנושיות.

4.        מביאים לשוק את תפוחי האדמה - קפיצה בשקים.

5.        מלאו אסמנו בר: מובילים את היבול לאסמים - משיכת חבל.

6.        חומה ומגדל: בונים מעגל ילדים - חומה ומגדל חי גבוה. (אפשרות)

7.        דגל למדינה: מעצבים דגל בצורת פסל חי של ילדים. (אפשרות)

ב.  הפנינג עפיפונים – מרכיבים עפיפונים ומעיפים ביחד – עפיפון למשפחה.

ג.  יוצרים ביחד  - בישולי שדה- הילדים מרדדים בצק אותו אופים על סאג' (לבדוק שמותר להדליק אש במקום). לאוכלים עם שוקולד או שמן זית זעתר וגבינה.

אפשרות נוספת  - יציקת גבס הורה וילד בתבנית שנבחרה ועיטור בגואש.

S4200344.JPG

גיבושון בטיול משפחות:

 

מסתורי חוף הים הסלעי – גבעת אולגה:

טיול בעקבות סרטנים ועפיפונים בחוף הים הסלעי – אולגה. ראשית נעלה בעקבות צמחי החוף ושרידים ארכיאולוגיים לגבעה צופה אל חוף הים שם נערוך תצפית אל חדרה, בית יהושע ואולגה חנקין, תחנת הכוח אורות רבין והכרמל. לאחר מכן נערוך את פעילות החקר בחוף הים הסלעי.

crabהפעילות בחוף הים הסלעי תפגיש אותנו עם סלע הכורכר, שאותו נחקור ודייריו המעניינים. בטיול נפגוש בסרטנים - אותם נלמד לתפוס, ולהחזיק כך שנוכל לחקור אותם יחד עם דגי הסלע, שושנות המים והרכיכות שבחוף. כל זאת, בנוסף להכרת תופעות הטבע בחוף כמו: גאות ושפל, גידוד ואחרות.

 
בגמר פעילות החקר בחוף, נערוך הפנינג עפיפונים, בו תבנה כל משפחה עפיפון אחד ותעיף.  אפשר,בהמשך, להמשיך בבישולי שדה – אפיית פיתות על הסאג'.

 

טיול חורף אל הדיונה בקיסריה וחוף הקשתות:

1.      נסיעה קצרה לשמורת חולות קיסריה לארוחת בקר וטיול מעגלי

2.      ביקור ברצפת "פסיפס הציפורים" שבקיסריה.

3.      פעילות משולבת בחוף הקשתות – חוף האקוודוקט – ארוחת צהרים + הפנינג עפיפונים (אין רחצה)

 

IMG_4176[1]IMG_4204[1]IMG_4238[2]

 

 

טיול חורף לשלולית ברקת:

הטיול ישלב קטע הליכה אל שלולית ברקת (ליד שהם) (בתמונה משנה ברוכה בגשם) – שלולית חורף הממוקמת במחצבת סלעים עתיקה. הפעילות משלבת צפייה בחיות המים שלולית ברקתהשונות בעזרת זכוכיות מגדלת, מבחנות ושאר הציוד אשר המדריך יספק יחד עם ארוחת בקר (פיקניק יש להביא מחצלות).

בהמשכו של הטיול (לאחר שנכניס למכוניות את ציוד ארוחת הבקר ונצטייד במים, כובעים וממתקים לדרך) ישולב נושא: החי מתחת לאבן (של בעלי חיים והאדם), כולל ביקור במערות קבורה, מטיפוסים שונים, החצובות בסלע יחד עם ביקור בחורבות בירה. לדעת החוקרים, שחפרו בחורבת בירה, היה זה בית חווה שהפך במאה ה-6 לספירה לכנסיה, ולאחר הכיבוש הערבי הפך לבית בד גדול. בחורבות המנזר נפגוש ריצפת פסיפס צבעונית ומשם נחזור למכוניות.

נעלה למכוניות ונמשיך בנסיעה למערת הקשתות לראות נטיפים (שהתייבשו) ובהמשך למערת תנשמת לצפות בעטלפים (על כל משפחה להביא פנסים לשימוש המשפחה).

נסיים את הטיול בחורשה ביער שוהם לארוחת צהרים יחד עם בישולי שדה ועוד.

 

טיול פריחה ותקשורת עם חרקים בשמורת האירוסים:

שמורת האירוסים בשולי נתניה הינה שריד לרצועת החולות שהייתה במישור החוף. שמורת טבע זאת אוצרת בתוכה בעלי-חיים וצמחים מעניניים, ובה נערוך את הטיול שלנו.

בראשית הטיול נגיע לחניון שמורת האירוסים, ובו נערוך את ארוחת הבוקר. בתום הארוחה נברר על מהות התקשורת בין חרקים לפרחים, נמחיז את מעשה בשלושה פרפרים ופרח ופרחיה. בעקבות הנושא נצא לטיול רגלי, מצוידים ברשתות, כלי איסוף להכיר בעלי-חיים כמו: חיפושיות, חגבים לטאות ואפילו צבי יבשה. בנוסף נפגוש במגוון עקבות בעלי-חיים שנשארו בחול (עדות לקיומם כמו צבאים). בחולות צומחים צמחים מעניינים המתמודדים עם הקרקע החולית, הנודדת בעזרת הרוח, העלולה לפצוע אותם לכסות או לחשוף את שורשיהם. המסלול קצר וחביב משלב גם תצפית מרהיבה לים, וגלישה בדיונת חול.

בהמשך נתכנס להפעלה גסטרונומית בה רדד בצק לפיתות אותן נאפה על הסאג ואחר-כך... נטבול בשוקולד / גבינה בשמן זית וזעתר ונאכל בהנאה מרובה.

 
 

 

 


בעקבות חרקים ופריחה בנחל אלכסנדר:

נחל אלכסנדקנחל אלכסנדר, מהגדולים שבנחלי הארץ, נחבא לו בין נתניה לבין חדרה, והוא פורץ לים ליד בית-ינאי. האזור של נחל אלכסנדר בקטע בין כפר ויתקין לים הינו שמורת טבע האוצרת בתוכה בעלי-חיים וצמחים מענייניים. ובה נערך פרויקט הצלת צבי המים הרכים. בראשית הטיול נגיע לחניון נחל אלכסנדר, וסמוך לגדת הנחל נערוך את ארוחת הבוקר. בתום הארוחה נצא לסיור רגלי.

צב רך נחל אלכסנדרמצוידים ברשתות, כלי איסוף ומגדלות נצא לטיול בעקבות בעלי-חיים כמו: חיפושיות, חגבים לטאות ואפילו צבי יבשה.  באזור החולות שליד הנחל גם צמחים מעניינים המתמודדים עם הקרקע החולית הנודדת בעזרת הרוח. המסלול קצר וחביב משלב גם תצפית מרהיבה לים, ביקור בחורבת סמרה ששמשה בימי הטורקים כתחנת מכס. בתקופה זאת של הסתיו ניתן אף לפגוש בנוסף לבעלי החיים גם במגוון עקבות בעלי-חיים בחול. בדרך נשמע על מעשה בשלושה פרפרים, על אבו זבורה והאבטיחים ונפגוש את האתר בו טומנים את ביצי צב הים הנאספים מהקנים בגדת הנחל ועוד.

בהמשך הטיול נגיע לגשר הצבים שעל נחל אלכסנדר לצפות על הצבים והשפמנונים שבנחל (יצא איסור על האכלת הצבים בנחל).. אחר כך נתכנס, להפעלה גסטרונומית – בישולי שדה - בה רדד בצק לפיתות אותן נאפה על הסאג ואחר-כך... נטבול בשוקולד /  גבינה בשמן זית וזעתר ונאכל בהנאה מרובה.

 

בעקבות העטלפים במערת התאומים:

 "ירושלים הרי סביב לה" ואנו נכיר בטיול זה דרכים ונופים מהיפים שבהרי יהודה. מה עושים? מטיילים דרך חורש אלונים בנחל המערה, חוקרים עטלפים בעזרת פנסים במערת התאומים. בישולי שדה, יצירה ועוד הפתעות בטיול המשפחות.

הטיול למערת התאומים – עובר במסלול הליכה קצר מוביל אל המערה מחניון הרכב והחזרה איליו בתום הביקור במערה (טיול מעגלי).

מערת התאומים - בשולי הרי יהודה נחשפו מספר מערות נטיפים (מערות קרסטיות) שנוצרו בעקבות המסת המים את הגיר שבסלע, בתוך המערה שנפערה מתפתחים, בתהליך איטי וארוך, נטיפים וזקיפים . אחת המערות, נמצאת על גדת נחל המערה. במערה, נטיפים במגוון צורות ומעין קטן הקשור באגדה שממנה נוצר שמה של המערה מערת התאומים. המערה חשוכה והכניסה אליה בעזרת פנסים. יש להיזהר מהחלקה היות והמערה פעילה ומים ממשיכים לטפטף מתקרת המערה. במערה שוכנת אוכלוסיית עטלפים גדולה הכוללת ארבעה סוגי עטלפים: עטלף הפרי המצוי וכן שלושה מיני עטלפי חרקים: נשפון דק אוזן, אפלול מצוי ופרסף גמדי.

 

ישומי מדע - מוזיאון מדע על גלגלים

פעילויות לילדים,  סדנאות,  חוגי מדע ויצירה,  ימי הולדת,  טיולי טבע,  גיבושונים,  מבצעים

עמוד הבית  המומחה לרשותך  יום הולדת מדעי  רגע של כייף  סדנאות העונה  טיולי העונה  תמונת החודש  אודות  צור קשר