לאתר ישומי מדע

תחזית מזג אוויר

     מסלולי טיולים

 

 

כיתות א,  כיתות ב,    כיתות ג,   כיתות ד,   כיתות ה,   כיתות ו

 

 

הס, חולון - בית  ספר יסודי

תוכנית הטיולים לשנת הלימודים תשס"ה

"אנשים שנולדו כאן, גדלו ולחמו כאן, יתנתקו מהמקום אם לא יזרע וישתל בהם השורש העמוק שיאפשר להם לדעת ולהאמין בשביל מה אנחנו כאן" מדברי זבולון המר ז"ל

 

 

 

 

 

תלמידים והורים יקרים

אנו שמחים להציג בפניכם את הטיולים בדגש הכבוד ההדדי ושיתוף הפעולה בין אדם לסביבה שנאמר "לא מקמו של אדם מכבדו אלא אדם מכבד מקומו" (מסכת תענית כ"א). כל זאת, במטרה, שמהכרות עם הסובב ומרכיביו, יבינו התלמידים את הצורך לכבדו ולשומרו.

 

המנהלת שושנה כרמי,

רכזת הטיולים, לים

והצוות החינוכי

 

מסלולי טיולים  

כיתות א,  כיתות ב,   כיתות ג,   כיתות ד,   כיתות ה,   כיתות ו

 

לשירותכם בכל מידע נוסף,  ד"ר רוני טייכר, ישומי מדע

 

 

 

 

תאריך הטיול 16/02/05

טיול כיתות א         

עולם הדבורה במושב משמרת שבשרון

    תכנים:

 

 

הדבורה - הפעילות במקום כולל סיור ספארי דבורים בטעם של דבש. הכרת משפחת הדבורים בשילוב עם תצפית בכוורת דבורים פעילה בשדה כשהתלמידים נמצאים מוגנים בסוכת רשת, חקר המשפחה תוך התבוננות במלכה כוורת לימודית מזכוכית. לימוד מלאכת רדית הדבש במכון הרדייה הגדול ביותר בשרון. השתתפות במשחק תפקידים בו התלמידים הופכים לדבורים ומתנסים באיסוף צוף מהפרחים. לביקור באתר

 

 

 

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה למושב משמרת

ü             פעילות כ-3 שעות (09:15- 12:30) –

ü             מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

 

 

תאריך הטיול 18/05/05

טיול כיתות ב

עולם האווז מושב גן חיים.

 

 

 תכנים:

 

 

 

פעילות רב חושית נערכת לצד לול עם מדגרת אווזים. הסיור הוא מעין "מעבדת שדה" שממחישה את הנושאים הנלמדים בכיתה מגדירים את הצד החוויתי אצל התלמידים (בלי לאבד את ממדי הלמידה והידע). הסיור יוצר מעורבות רגשית וחוויתית וחשוב ללמידת היווצרות החיים.

הנושאים הנלמדים הם:  רבייה -  התערבות האדם בנושאים הקשורים ברבייה.  תורשה -  שמירת התכונות האופייניות והעברתם מדור לדור. תקשורת -  תאום בקיעה והחתמה, טכנולוגיה, התפתחות ועוד. במהלך הביקור תוכלו:

להבין את תהליך היווצרות הביצה במחלקת העופות.

לראות את התפתחות העובר בתוך הביצה.

להאזין לאפרוח מציץ מתוך הביצה.

להשתתף בחוויה של בקיעת אפרוח.

ללטף אפרוחים בני יומם.

פינת יצירה.

 

 

לוח זמנים:

ü            יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü            נסיעה לבאר יעקוב

ü            פעילות כ-3 שעות (09:15- 12:30)

ü            מדריך באתר לכל כיתה

ü            סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

 

תאריך הטיול 06/04/05

טיול כיתות ג       

נהייה כולנו חלוצים

החצר הישנה, קיבוץ עין-שמר.

    תכנים:

 

 

 

 

החצר הישנה, קיבוץ עין שמר - פיסת היסטוריה המחזירה אותנו לימי ראשית ההתיישבות. כאילו שבים במנהרת הזמן אל הימים ההם, אל המקום היחידי בארץ שבו נשתמרה ושוחזרה במדויק חצר מימי "השומר" ו"גדוד העבודה".

דרך התנסות וחוויה יפגשו התלמידים עם אורח חייהם של החלוצים, חשיבות עבודת הצוות וההתחשבות ההדדית. במרכז הדיון: העבודה בקיבוץ של אז ובקיבוץ של היום.

הפעילות משלבת התנסות במספר תחנות:

מקומות העבודה של פעם - הילדים יתלבשו כחלוצים ויצאו לעבודה

במספר תחנות – מומלץ להביא מצלמות

כביסה – את הכביסה במשותף יעשו בנים ובנות

בנית אוהלים – עבודה הדורשת שיתוף פעולה ועבודת צוות.

חריש – רתומים למחרשה יחרשו התלמידים תלמים באדמה.

שמירה – כשרובים בידיהם מתרוצצים השומרים ומגנים בעוז על העובדים.

 

הטיול בשילוב ביקור במוזיאון הקיבוץ המציג את אותם ימים באותנטיות מקסימה. זה אתר חי ותוסס והמבקרים בו נוגעים, טועמים ונזכרים. כבר בכניסה מפגש מרגש עם ימי ההתיישבות החלוצית, ביקור בחדר האוכל המקורי ובמאפייה הפעילה ונשמע את סיפורי הימים והלילות של אז ... הילדים יחוו פעילות של פעם, ילושו בצק ויכינו לחמניות. ועוד שם הרכבת החיג'אזית מימי הטורקים (רכבת אמיתית לחלוטין!) בה ניסע בשדות הקיבוץ.

 

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה לקיבוץ עין שמר

ü             פעילות כ-3.5 שעות (10:00- 13:30) – מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 14:30

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

בקרו באתר באינטרנט של החצר הישנה

 

 

טיול כיתות ד  

מקורות הירקון ומחזור המים בטבע                     תאריך הטיול 05/04/05

תכנים:

הכיתות תצאנה כל כיתה עם מדריך לפארק אפק, ניכנס לפארק ונקיים הפסקת בוקר על המדשאות ליד המזנון, אחר כך נעלה רגלית אל המצודה הגדולה, מצודת אפק, אחר כך נצא למסלול הליכה לאורך הירקון ה"נקי", תוך משחקים והפעלות בנושאי מחזור המים בטבע. הגעה לבריכת הנופר הצהוב, סיפור האגדה במקום,

נמשיך דרך חוות קאסר אל פארק "מקורות הירקון" ותחנות הקמח הקדומות.

במחזור המים בטבע, השמש מאדה את המים, אדי המים מתעבים בשמים לעננים ויורדים כמשקעים כמו: גשם, ברד, שלג וכו'. חלקם של המשקעים זורם בנחלים לים, חלקם אף מתאדה חזרה ואילו חלק אחר של המשקעים מחלחל לתוך האדמה אל  התהום.  מי התהום, המצטברים  מעל לשכבת סלע שאינה מחלחלת, פורצים במקומות מסויימים אל מעל לפני הקרקרע בצורת מעיינות. בסיור נראה את מתחם הנביעה – מקורות הירקון שמעינותיו נתפסים על-ידי משאבות לטובת מפעל המים הארצי – המוביל הארצי.

 

 

 

הריאה הירוקה והנקייה של גוש דן

גן לאומי ירקון מתפרש על 13,000 דונם בין תל אפק (אנטיפטריס), הסמוכה לראש העין, ועד מחלף מורשה. בתוך שטח זה הוכשרו שני מתחמים לקהל: תל אפק והמבצר שבו, הצופה על מעיינות הירקון, ומתחם "מקורות הירקון", סביבתו של נחל הירקון על צמחייתו ובעלי החיים המאפיינים אותו.
תל אפק

המבנים הבולטים ביותר במתחם זה הן חומות המבצר העות'מני, בינאר באשי, שנבנה בשנת 1571 בראש התל הקדום. מהמבצר נראים היטב מעיינות ראש העין (מעיינות הירקון), הנובעים למרגלות תל אפק. במדרון המזרחי של התל נמצאים מתקני שאיבה נטושים מתקופת המנדט הבריטי, שבעת ההיא הוליכו מכאן את מי מעיינות הירקון לירושלים.
העיר אפק חלשה בימי קדם על המעבר החשוב בדרך הבינלאומית שהוליכה ממצרים לדמשק ("דרך הים"). אפק נזכרה במקרא כמקום היערכות הפלשתים לקרב מכריע נגד בני ישראל (מאה 11 לפני סה"נ). בני ישראל התיישבו באפק בראשית המאה ה - 10 לפני סה"נ, בעקבות ניצחונו של דוד המלך על הפלשתים. מדרום למבצר העות'מני נחשפו רצפת הרחוב הראשי והרובע המסחרי של העיר הרומית אנטיפטריס, שאותה הקים המלך הורדוס. השליח פאולוס התעכב כאן כאשר הנציב הרומי בקיסריה ציווה להביאו אליו מירושלים.
 מקורות הירקון
בקטע העילי של נחל הירקון זורמים מים צלולים. מי המעיינות אמנם נשאבים ברובם ונמהלים עם מי המוביל הארצי, אך כמות נאה של מים תמיד זורמת בנחל ומאפשרת את קיומם של צמחים ובעלי חיים. בעיקולי הנהר, שם זרימת המים חלשה יחסית, צומחים ריכוזים גדולים של נופר צהוב, צמח מים המצמיח בקיץ פרחים צהובים, גדולים ומרשימים.
במתחם זה נותרו שרידי עבר מעניינים. טחנת הקמח מיר, מבנה בעל קשתות, היא טחנת הקמח המזרחית ביותר בירקון. מעט מערבה משם שוכנים שרידי "חצר קאסר", הכוללים חומה, באר ובריכת אגירה. זו הייתה חוותו של סלים קאסר מיפו, שאותה מכר לראשוני פתח תקווה.

גלישה לאתר

 

לוח זמנים:

ü   יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü   נסיעה פארק מקורות הירקון

ü   סיום בבית הספר עד 13:30

 

ציוד לתלמיד: ארוחה, בקבוק מים, נעלים נוחות להליכה וכובע

 

טיול כיתות ה        תאריך הטיול 22/03/05

מישור החוף הדרומי - מוזיאון אשדוד - בעיקבות הפלישתים

תכנים: הכרות עם עולמם של הפלישתים

המסלול: ביקור במוזיאון הפלישתים באשדוד המשלב: הפעלה, ארוחת מטעמי הפלישתים וסיור באתרי אשדוד כולל תצפית על העיר והנמל מגבעת יונה.

הפלשתים מקרא וארכיאולוגיה

 

לוח זמנים:

ü             יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü             נסיעה למוזיאון אשדוד

ü             פעילות כ-3.5 שעות (10:00- 13:30) – מדריך באתר לכל כיתה

ü             סיום בבית הספר עד 14:30

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים

 

טיול כיתות ו        תאריך הטיול 02/03/05

מישור חוף השרון – עתיקות קיסריה ותחנת הכח

תכנים: אדם ונוף במישור חוף השרון

הטיול כולל ביקור בנמל קיסריה - מסע בו העבר והעתיד נפגשים  - טיול בו אתם מוזמנים לצאת למסע בו העבר והעתיד נפגשים בחוויה שלא נראתה בישראל !  נמל קיסריה" אתר ראשון מסוגו בישראל, מזמין אתכם לצאת למסע מופלא באטרקציות , בו מתעורר עברה המפואר של קיסריה לחיים. ובשילוב עם ביקור בתחנת הכח אורות רבין.

קצת היסטוריה...

"...הוא בחר לו על שפת הים עיר אחת אובדת, ושמה מגדל סטרטון, כי הייתה יפת נוף וראויה להתכבד, ובנה מחדש את כולה אבנים לבנות וקשט אותה בארמון מלכים נהדר, ובו הראה לכל את תכונת רוחו הגדולה..." (תולדות מלחמת היהודים, פלביוס, ספר א' פרק כא, ה')
תיאור זה לקוח מתוך ספרו של יוספוס פלביוס "תולדות מלחמת היהודים", בו הוא מפרט את בנייתה ופיתוחה של העיר קיסריה על ידי המלך הורדוס, אשר הפך אותה מישוב קטן וכושל, לעיר נמל מרכזית וחשובה. זוהי העדות המהימנה והמפורטת ביותר שנותרה מימי הורדוס בה ניתן תיאור מקיף של פיתוח הנמל, בניית המקדשים, השווקים התיאטרון והאמפיתיאטרון ואף מוזכר בה פסלו של אוגוסטוס אשר הוצב בעיר. קיסריה היא אחת הערים העתיקות בארץ אשר נבנתה על ידי הורדוס בין השנים 10-22 לפנ"הס. עד לימיו של הורדוס, מאז המאה השלישית לפנה"ס הייתה קיסריה עיר נמל קטנה, פיניקית, שנקראה מגדל סטרטון (סטרטנוס פירגוס). בשנת 90 לפנה"ס נכבשה העיר על ידי אלכסנדר ינאי, שהחל כחלק ממדיניות כוללת לפתח בעיר את ענף הספנות. במדיניות זו המשיך הורדוס שהעניק לעיר מעמד של עיר חופשית בה פותח מאוד תחום הספנות והמסחר הימי. הורדוס בנה את העיר לכבוד פטרונו הקיסר אוגוסטוס, היא שימשה אז כבירת הארץ והייתה גדולה ומפוארת. העיר נקראה בשמה המלא "קיסריה מריטימה", כלומר קיסריה לחוף ימים. מיקומה המרכזי של קיסריה היה אחד היתרונות הבולטים שלה. היא שכנה על צומת דרכים נוחה אשר הובילה לעמק יזרעאל ומשם לגליל ולעמק הירדן והיוותה את הקשר אל הים עבור יישובי השומרון וירושלים מהם הגיעו אליה תנובה חקלאית.הורדוס היה זה ששינה את מעמדה של קיסריה מעיר נמל קטנה לעיר מרכזית, עם נמל גדול ומשוכלל, מרכז סחר אזורי, תחרויות ספורט, משחקי גלדיאטורים ומופעי תיאטרון, כמו שהיה בכל עיר רומית חשובה. השרידים הארכיאולוגיים שהם חלק בלתי נפרד מן העיר גם כיום הם העדות לשגשוג לה זכתה קיסריה בימיו של הורדוס וכן בתקופה הביזנטית, ולמעשה עד הכיבוש הצלבני במאה ה-11.
לצד הקהילה הנוכרית שכללה חיילים רומים מצבאו של הורדוס, שומרונים ורומאים הייתה תמיד בעיר קהילה יהודית. ובמאות השלישית והרביעית לספירה, בתקופת שלטון הסווירים שהיה אוהד ליהודים התפתחה בקיסריה קהילה יהודית גדולה ומפותחת עם בתי מדרש ומרכז לימוד בו לקחו חלק חכמי דת גדולים.

אתר על נמל קסריה בעבר ובהווה בשילוב סרטון תדמית

 

 

תחנת הכח ואיכות הסביבה  מצגת על פעילות תחנת כח 

תחנת הכח אורות רבין

תחנת כוח בשרון, בשפך נחל חדרה. נקראת על שם יצחק רבין (1922-1995), ראש ממשלת ישראל בשנים 1974-1977 ו-1992-1995. הקמת התחנה החלה בשנת 1973 והיא החלה לייצר חשמל בשנת 1981. אורות רבין היא תחנת הכוח הגדולה בישראל ולה כושר ייצור 2,600 מגה ואט (כשליש מייצור החשמל בישראל). פריקת הפחם, דמיונית ככל שניראתה, תוכננה להיעשות ישירות מן האוניות, למזח שיוקם בלב ים, מרחק כשני ק"מ מן החוף - באמצעות מסוע שיוקם על גבי גשר כלונסאות ימי שייבנה במיוחד לצורך כך.
באוגוסט 1981 הופעלה יחידת הייצור הראשונה בתחנה, ועד לשנת 1984, עת הושלמה בנייתם של המזח הגשר והמסוע - הופעלו כבר ארבע יחידות התחנה, 360 מגוואט כל אחת.
הביקושים הגוברים לחשמל במשק, בצד תפעול מוקפד של היחידות הפחמיות ועמידתן בתקנים של איכות הסביבה, הביאו לכך שבסוף שנות השמונים הוחלט על הקמת תחנת-כוח פחמית נוספת באתר בחדרה, ובה שתי יחידות ייצור גדולות, בעלות כושר ייצור של 575מגוואט כל אחת.

בקרו ב תחנת  הכח   בעיות ופתרונות על תחנת הכח  משחק תחנת כח

 

 

 

לוח זמנים:

ü      יציאה מבית הספר בשעה 8:30

ü      נסיעה לגן לאומי קסריה, מפגש עם המדרכים ליד קופת התאטרון , הדרכה, סיור (10:00- 12:00) מדריך באתר לכל כיתה

ü      נסיעה לתחנת הכח אורות רבין חדרה, הדרכה וסיור במקום (12:30- 14:15)  - מדריך באתר לכל אוטובוס כולל ארוחת צהרים קבוצה אחת נכנסת ב12:30 עד 13:45 והקבוצה השניה ממתינה ובשעה 13:00 נכנסת הקבוצה השניה עד 14:15.

ü      חזרה לבית הספר לקראת 15:30

ü      ציוד לתלמיד: נעלים נוחות להליכה, כובע, בקבוק 1.5 ליטר מים שתי ארוחות.

ציוד לתלמיד: ארוחה אחת, בקבוק מים